Štyri cenné kovy Slovákov v Plzni

Od 25. do 27. novembra 2022 sa v českom meste Plzeň uskutočnil záverečný tohtoročnný turnaj zo série Czech Boccia Tour. Je to medzinárodný, z pohľadu Slovákov nebodovaný, no účasťou veľmi zaujímavý turnaj, v ktorom sa našim reprezentantom podarilo vybojovať hneď niekoľko medailí.

Tímy BC1/BC2

Slovensko bolo schopné postaviť hneď dva Tímy a šanca na zisk medaily v tejto kategórii sa tým pádom zdvojnásobila. Oba naše Tímy boli vo veľkej finálovej 5-člennej skupine vylosované spolu s dvomi Tímami Jedličkového ústavu Praha a Tímu TJ Halma Plzeň. Tím Slovensko 1 v zložení Bartek – Breznay – Minarech mal v konečnom hodnotení na konte 2 výhry a 2 prehry, rovnako ako Tím 2 Jedličkového ústavu Praha. O tom, kto bude vyššie, nakoniec rozhodovalo skóre bláznivého zápasu medzi týmito tímami. Slovensko v ňom totiž prehrávalo 0:7, no zápas otočilo a vyhralo 9:7! Stačilo to na konečné druhé miesto. Slovensko 2 v zložení Sloboda – Melicherová – Riečičiar obsadilo posledné 5. miesto.

Páry BC3

Náš reprezentačný Pár BC3 v zložení Boris Klohna – Ľuba Škvarnová bol jedným z troch párov, ktoré sa v tejto kategórii zúčastnili turnaja. Všetky tri páry hrali vo finálovej skupine systémom “každý s každým”. Náš pár zdolal TJ Halma Plzeň 8:0, no s kombinovaným párom zloženým z hráčov z dvoch klubov (HSC Moravia a SK Jedličkův ústav Praha) prehral 3:5 a získal tak 2. miesto.

Páry BC4 & BC5

Tu sme mali dvojnásobné zastúpenie a každý z našich dvoch Párov bol vylosovaný do inej trojčlennej skupiny. Slovensko 1 v zložení Anna Mihová – Marián Klimčo však nedokázalo zo skupiny A postúpiť a to kvôli prehrám 3:6 a 4:7 s dvomi pármi kombinovanými zhodne z klubov HSC Moravia a SK Jedličkův ústav Praha. A žiaľ, ani Slovensko 2 v zložení Paulína Ryšavá – Peter Varga nedokázali postúpiť zo skupiny B. Nad ich sily bolo Nemecko (0:12) aj Pár z klubu HSC Moravia (2:3)


Jednotlivci BC1

Do tejto kategórie boli prihlásení dvaja Slováci, no ani jednému z nich sa nepodarilo postúpiť zo svojej skupiny. Štefan Bartek v trojčlennej skupine C nestačil ani na jednu z dvoch českých súperiek, no statočne bojoval. Po prehrách 4:6 s Barborou Skopalovou a 2:3 s Anetou Pokornou sa tak so súťažou jednotlivcov musel rozlúčiť. Podobne, no žiaľ, s výraznejšími prehrami pochodil aj Samuel Sloboda v skupine D. S Romanom Sajdakom prehral 0:11 a s Anne Walterovou z Nemecka prehral 0:10.

Jednotlivci BC2

Príbehy z tejto kategórie budú mať o čosi príjemnejší ráz. V skupine B sa Nina Melicherová prebojovala na 2. miesto zaručujúce postup do štvrťfinále. Stačila jej na to bilancia 1 prehra (1:8 s Jiřinou Kreibichovou) – 1 výhra (7:1 nad Tomášom Fafejtom). Menej sa darilo Michalovi Breznayovi, ktorý v trojčlennej skupine C prehral 2:6 s Janom Zdráhalom a 2:3 s Petrom Horáčkom. Zaujímavé boli štvorčlenné skupiny D a E. Po odohratí všetkých zápasov skupinovej časti sa totiž v týchto skupinách vytvorili tabuľky so vzájomnými zápasmi prvých troch hráčov daných skupín a iba tie sa brali do úvahy pri postupe do štvrťfinále. V skupine D si tak musel dávať pozor Peter Minarech. V tie-breaku za stavu 3:3 prehral s Janom Hatákom, no vďaka víťazstvám 10:1 nad Kamilou Kovářovou a 6:5 nad Petrom Winklmeierom z Nemecka postúpil do štvrťfinále z druhého miesta. Rovnakú bilanciu mal aj Adam Riečičiar v skupine E. Ten si pripísal 2 výhry (5:3 nad Martinom Bílkom a 8:1 nad Ondřejom Musilom) a 1 prehru (2:6 s Michalom Wunschom). No v následnej “tabuľke troch” mal horšie skóre ako zvyšní súperi a do štvrťfinále nepostúpil.

Vo štvrťfinále sme tak mali dvoch hráčov. Nina Melicherová však prehrala s českým reprezentantom Josefom Žabkom 0:10 a na turnaji dohrala. Peter Minarech však svoj štvrťfinálový súboj zvládol. Nad Janom Zdráhalom vyhral 6:1 a darilo sa mu aj v semifinále, v ktorom po vyrovnanom zápase zdolal Jiřinu Kreibichovú 3:2. Do finálového zápasu nastúpil proti vyššie spomenutému Žabkovi a ten už bol nad sily nášho hráča. Peter Minarech po prehre 3:6 bral striebornú medailu.

Jednotlivci BC3

Naši súčasní reprezentanti Boris Klohna a Ľuba Škvarnová boli vylosovaní do rôznych skupín a rôzne boli aj výsledky, ktoré v nich dosiahli. Kým Boris Klohna v skupine A s prehľadom zvíťazil (11:1 nad Aloisom Běhounkom a 7:2 nad Miroslavou Štickou), Ľube Škvarnovej sa v náročnej skupine B nepodarilo zvíťaziť ani raz. Prehrala 2:5 s Václavom Herzingerom a 3:4 s Václavom Augustom. Hrací systém bol však nastavený tak, že aj dvaja hráči z tretích miest skupín mohli postúpiť do štvrťfinále.

Osud to však zariadil tak, že vo štvrťfinále nastúpili naši reprezentanti proti sebe. Do semifinále postúpil Boris Klohna po víťazstve 7:5. V následnom vyrovnanom semifinálovom zápase vyhral 3:2 nad Václavom Augustom a postúpil do finále. V ňom sa stretol s Jiřím Svojanovským, nad ktorým vyhral rovnako 3:2 a získal zlato!

Jednotlivci BC4 & BC5

Dve kategórie boli spojené do rovnakej súťaže a Slovensko malo svoje zastúpenie aj tu. V skupine B však Anna Mihová nevyhrala ani jeden z dvoch zápasov. S Nemkou Nicole Michaelovou prehrala 2:12 a s Janom Bajtekom 2:6. V skupine C sa darilo Mariánovi Klimčovi. Po výhrach 7:2 nad Marekom Schmidom a 6:2 nad Davidom Svobodom s prehľadom postúpil z 1. miesta rovno do štvrťfinále. To sa, žiaľ, nepodarilo Paulíne Ryšavej v skupine D (prehry 3:10 s Ondřejom Kaasom a 2:4 s Jakubom Ševčíkom) ani Petrovi Vargovi v skupine E (prehry 0:13 s Andrijom Okulovom z Ukrajiny, 1:3 s Jaroslavom Chloubom a 4:8 s Barborou Hamouzovou).

Jediným postupujúcim do štvrťfinále tak bol Marián Klimčo, no dostal jedného z najťažších možných súperov – českého reprezentanta Radka Procházku. Ten nemal s našim hráčom žiadne zľutovanie a zdolal ho 0:11.

Celková bilancia Slovenska na turnaji (Zlato – Striebro – Bronz): 1 – 3 – 0


Kompletné výsledky (.pdf)

Fotogaléria

Zdieľaj: