Samuel Andrejčík sa sústreďuje na ukončenie sezóny

(článok prebratý z paralympic.org)

Slovenský boccista motivovaný súpermi aj spoluhráčmi.

Slovák Samuel Andrejčík chce ukončiť rok 2018 pozitívne, aby sa dobre navnadil na dôležitý nadchádzajúci rok. A to sa mu môže stať na decembrovom turnaji Dubai Boccia World Open v Spojených Arabských Emirátoch.

“Už trénujeme, aby sme sa čo najlepšie predviedli v Dubaji,” hovorí Andrejčík. “Je to veľká príležitosť získať body pre kvalifikovanie sa na Paralympijské hry v Tokiu v roku 2020.”

22-ročný hráč bol spokojný s celkovým výkonom seba aj svojich spoluhráčov v tomto roku.

“Ak by som necítil tlak, nehral by som.”

Júlový turnaj Povoa World Open mu vyšiel výnimočne. V súťaži jednotlivcov BC4 získal striebro a tiež doviedol svojich spoluhráčov aj k zlatu v súťaži párov.

Spolu s Michaelou Balcovou a Martinom Strehárskym nasledovali tento trend aj v auguste na Majstrovstvách sveta, keď v súťaži párov vyhrali zlato.

“Verili sme si a povzbudzovali sme sa navzájom,” hovorí. “Navždy si zapamätám túto sezónu, pretože som konečne získal svoj prvý titul majstra sveta [v súťaži párov BC4 na MS 2018] a skompletizoval som tak moju zbierku titulov.”

Nie všetko však vyšlo podľa jeho predstáv.

Sklamanie na MS

Strieborný medailista z Paralympijských hier v Riu 2016 bol nečakane vyradený už v základnej skupine súťaže jednotlivcov na MS 2018 v Liverpoole vo Veľkej Británii.

“Bol som sklamaný, že som neuspel v súťaži jednotlivcov, aj keď som nehral zle,” povedal Andrejčík. Keďže mu zostávali len dva týždne do ďalšieho turnaja, koncentroval sa viac na tréning, než na to, aby zostal odradený. To mu pomohlo vrátiť sa späť a získať zlato v súťaži jednotlivcov na turnaji 2018 Poznan Boccia Regional Open v septembri.

“Bol som veľmi nadšený, že sa mi podarilo zlepšiť svoj výkon,” povedal.

Napriek tomu, že utrpel bolesti chrbta počas zápasov kvôli slabšiemu držaniu tela vyrážaní, nevzdal sa až do konca.

“Musel som využiť “zdravotný timeout” počas zápasu v Poznani. Našťastie to nebolo nič vážne a po zápase bola moja bolesť opäť ošetrená.”

Lekcie do ďalšieho roku

Andrejčík sa sústreďuje na zlepšenie nových zručností, ktoré sa naučil pozorovaním svojich súperov.

“Veľmi sa zaaujímam kombinovaním lôpt, ktoré používajú počas zápasu,” hovorí. “V kategórii BC4 je veľa dobrých hráčov, takže zápasy sú veľmi tesné a veľakrát sa stáva, že ‘lepší’ hráč prehrá. Nie je to nič neobvyklé.”

Vysoká konkurencia tiež pomáha.

“Ak by som necítil tlak, nehral by som. Dúfam, že každý, kto sledoval moje zápasy, si všimol moju snahu víťaziť,” povedal.

Majstrovstvá Európy v roku 2019 v Seville v Španielsku budú pre Slovensko veľmi dôležité. Je to súťaž, kde si krajina môže zaistiť kvalifikačnú miestenku pre Tokio 2020.

“Pre každého športovca je česť reprezentovať svoju krajinu,” hovorí.

“Ešte je príliš skoro [pre nás] diskutovať o Tokiu 2020 a medailách. Stále hráme zápas za zápasom a, pochopiteľne, nebudeme robiť výnimky ani v Tokiu.”

Autor: EJ Monica Kim

Preklad: Adam Burianek

Zdieľaj: