Majstrovstvá SR – reportáž a výsledky

V sobotu, 6. októbra, sa v Mestskej športovej hale v Nitre uskutočnili Majstrovstvá SR v boccii v súťaži jednotlivcov. Kvalifikovať sa na ne mohli iba hráči, ktorí sa po odohratí troch ligových kôl umiestnili v národnom rebríčku do 6. miesta vrámci svojej kategórie. Premiéru na MSR mali hráči v kategórii BC5.

Kategória BC1 bola ochudobnená o účasť reprezentanta Jakuba Nagya. Favoritmi tak boli Tomáš Král, Martin Opát a Lukáš Baláži. V skupinovej fáze valcovali najmä prví dvaja menovaní. Martin Opát ovládol skupinu A víťazstvami 10:0 a 7:1, Tomáš Král podobne dominoval v skupine B (výhry 6:0 a 14:0). Do semifinále postúpili teda dvaja menovaní, Lukáš Baláži a Denis Jakabovič. V šlágri medzi Balážim a Opátom sa mohol tešiť práve Opát, ktorý zvíťazil 5:2 a postúpil do finále v preňho premiérovej sezóne v kategórii BC1. Súperom mu bol Tomáš Král, ktorý nedal šancu Jakabovičovi a po výprasku 11:0 si veril aj na Opáta. Zápas o 3. miesto zvládol favorizovaný Baláži a po výhre 8:1 zostal vďaka nemu bronz v Nitre. Finále bolo vyrovnanejšie, no skúsenejší Král zvíťazil 4:1 a získal titul majstra SR.

V kategórii BC2 sme boli svedkami najvyššieho víťazstva turnaju – Rastislav Kurilák totiž “zdemoloval” Michala Breznaya v skupine B vysoko 20:0. No v tejto kategórii sa aj mimo tohto výsledku bolo na čo pozerať. Róbert Mezík si v skupine pripísal dve víťazstvá s rovnakým skóre 11:0 a naopak, už v skupinovej fáze sa so súťažou rozlúčila reprezentantka Kristína Kudláčová. No ako sa vraví, “do mesta prišiel nový šerif” v podobe najmladšej účastníčky Majstrovstiev, Elišky Jankechovej. Hoci postúpila zo skupiny len z 2. miesta a v semifinále podľahla suverénnemu Mezíkovi 2:5, všetko si vynahradila v zápase o bronz, v ktorom porazila Petra Minarecha 4:3. Finálový zápas sa odohral medzi predtým spomenutým Mezíkom a Rastislavom Kurilákom, ktorý v semifinále vyradil Minarecha výsledkom 7:0. Zlato nakoniec putuje do Bratislavy, pretože Mezík Kuriláka zdolal 6:2.

V kategórii BC3 bola pred Majstrovstvami zaujímavá situácia. Michal Tižo aj Adam Burianek mali v rebríčku rovnaký počet bodov a delili sa o priebežné prvenstvo. A Michal Tižo svoju úlohu favorita potvrdil aj v základnej skupine. Po víťazstvách 4:2 a 10:0 postúpil zo skupiny A z prvého miesta. V skupine B na seba narazili Adam Burianek a Boris Klohna a v priamom súboji o prvé miesto bol úspešnejší Klohna, ktorý vo vyrovnanom zápase zvíťazil 3:1. Semifinálové dvojice vytvorili Boris Klohna s Ľubkou Škvarnovou a Michal Tižo s Adamom Buriankom. Do finále postúpili naši dvaja reprezentanti. Klohna po víťazstve 7:0 a Burianek po výhre 6:1. Bronz sa tak stal internou záležitosťou klubu ŠK OMD Farfalletta Žilina a nakoniec sa z neho tešila Ľubka Škvarnová vďaka výhre 4:2. Finále sa stalo prekvapivo jednoznačnou záležitosťou, keďže Adam Burianek zdolal Borisa Klohnu vysoko 10:0 a po troch rokoch opäť získal titul majstra SR.

Kvalitne obsadená kategória BC4 ponúkla niekoľko veľmi zaujímavých zápasov aj výsledkov. V skupine B muselo o postupujúcich rozhodnúť až skóre, pretože Róbert Ďurkovič, Martin Strehársky aj Marián Klimčo mali po jednom víťazstve. Povestný “čierny Peter” zostal v rukách Martinovi Strehárskemu. V skupine A podľa predpokladov postúpili Samuel Andrejčík a Michaela Balcová. Martin Burian sa, podobne ako jeho menovec Strehársky, rozlúčil s turnajom už po skupinovej fáze. Semifinále ponúklo vysokú výhru Andrejčíka nad Klimčom v pomere 11:0 aj víťazstvo Balcovej nad Ďurkovičom 6:2. Zápas o bronz medzi Ďurkovičom a Klimčom bol vyrovnaný a z medaily sa napokon mohol tešiť Ďurkovič, pretože zvíťazil 4:3. Finále medzi Andrejčíkom a Balcovou bolo ešte dramatickejšie a o majstrovi musel rozhodnúť až tie-break za stavu 4:4! Nakoniec tento zápas a titul majsterky SR vyhrala Michaela Balcová.

Premiérovo sa na Majstrovstvách SR predstavili aj hráči v novej kategórii BC5. Kto by vyhral Majstrovstvá, bol by historicky prvým majstrom SR v novej kategórii. V skupine A sa vytrápil favorit Ľuboš Kondela, ktorý zaznamenal dva protichodné výsledky – výhru 10:1 nad Dušanom Sotoniakom, ale aj prehru 0:9 s Petrom Vargom. V skupine B sa darilo Norbertovi Suchánkovi, ktorý zvíťazil 9:2 aj 3:1 a bez problémov postúpil z prvého miesta. No v semifinále nestačil na Ľuboša Kondelu a prehral 0:6. Peter Varga si naopak poradil s Paulínou Ryšavou po divokom výsledku 7:4. Bronz nakoniec brala Ryšavá, ktorá porazila v ďalšom zaujímavom zápase Suchánka 4:3. Finále bolo jednoznačnejšou záležitosťou. Ľuboš Kondela v ňom zvíťazil nad Petrom Vargom 8:1 a práve on sa stal úplne prvým majstrom SR v boccii v kategórii BC5.

Kompletné výsledky MSR 2018 (.pdf)

Foto: Anton Puk

Zdieľaj: