Jubilejné Majstrovstvá SR v boccii poznajú svojich víťazov

V bratislavskej Športovej hale prof. Rovného v areáli FTVŠ UK sa cez víkend 25. – 26. septembra uskutočnil už jubilejný 20. ročník Majstrovstiev SR v boccii. Na ôsmich kurtoch sa hrala iba súťaž jednotlivcov.

Sobota – BC2, BC3 a BC5

BC2

V kategórii BC2 postúpili zo základných skupín všetci favoriti – paralympionici Mezík a Kurilák, okrem nich aj Minarech a Novota. V semifinálových zápasoch boli podľa očakávania úspešní účastníci paralympiády v Tokiu – skúsený Mezík, ktorý s prehľadom porazil Novotu 8:1 a Kurilák, ktorý zdolal Minarecha v tesnom zápase 3:2. Boj o bronz lepšie vyšiel Minarechovi, ktorý vyhral nad Novotom 6:2. Finále však prinieslo mierne prekvapenie. Očakávalo sa totiž víťazstvo Mezíka, no Kurilák statočne vzdoroval a zápas nakoniec vyhral 4:2.

BC2 – medailisti

 1. Kurilák Rastislav (ZOM Prešov)
 2. Mezík Róbert (ŠK Altius Bratislava)
 3. Minarech Peter (ŠK Altius Bratislava)7

BC3

V tejto kategórii sa vďaka unikátnemu hernému systému udiala dráma, akú sme na slovenských turnajoch už dávno nezažili. Hralo sa totiž vo veľkej 5-člennej skupine, takže okrem samotných výhier a prehier mohli o víťazovi rozhodovať vzájomné zápasy alebo skóre. Suverénne si počínal Burianek, ktorý vyhral prvé tri zápasy s celkovým skóre 36:2 a pred posledným zápasom proti Klohnovi bol v komfortnej pozícii. Za určitých okolností by aj pri prípadnom neúspechu s Klohnom mohol brať zlato. Klohna mal z prvých troch zápasov 2 výhry a 1 prehru, takže proti Buriankovi musel zvíťaziť. V ich vzájomnom zápase uspel Klohna 5:1. Obaja mali rovnaký pomer výhier a prehier. No obaja museli čakať na výsledok zápasu Tiža proti Škvarnovej. Ak by vyhral Tižo, celkovým víťazom MSR by sa stal Burianek. Ak by vyhrala Škvarnová, titul by majstra SR by získal Klohna. Zápas plný zvratov, kedy sa titul virtuálne presúval medzi Buriankom a Klohnom, nakoniec zvládla Škvarnová, ktorá po výsledku 3:3 vyhrala nad Tižom v tie-breaku. Majstrom SR sa tak stal Klohna.

BC3 – medailisti

 1. Klohna Boris (ZOM Prešov)
 2. Burianek Adam (ŠK Altius Bratislava)
 3. Škvarnová Ľuba (OMD v SR – Klub OMD Farfalletta Žilina)

BC5

Dianie v najnovšej kategórii malo v skupinovej fáze dva rozdielne príbehy. Zatiaľ čo v skupine A suverénne a bez straty bodu vládol Kondela, v skupine B sa o jej víťazovi rozhodovalo na základe vzájomného zápasu. Z prvého miesta postupoval Sotoniak, z druhého Mateášiková. Následné semifinálové duely boli až príliš jednoznačné. Kondela porazil Mateášikovú 10:3 a Sotoniak bez straty bodu prevalcoval Vargu 9:0. Zápas o bronz bol oveľa napínavejší. Varga v ňom zdolal Mateášikovú 4:3. Finálový zápas však prebiehal opäť v zabehnutejších koľajách. Kondela v ňom zdolal Sotoniaka 8:0 a stal sa tak majstrom SR v tejto kategórii.

BC5 – medailisti

 1. Kondela Ľuboš (OMD v SR – Klub OMD Farfalletta Žilina)
 2. Sotoniak Dušan (OMD v SR – Klub OMD Farfalletta Žilina)
 3. Varga Peter (ŠK Altius Bratislava)

Nedeľa – BC1 a BC4

BC1

Skupinovej fáze dominovali v tejto kategórii favoriti. Bez straty bodu postúpili Král a Baláži a okrem nich dominoval aj Nagy. Hráčov v tejto kategórii bolo viac ako v doposiaľ spomínaných ostatných kategóriách, takže sa postupovalo do štvrťfinále. Z neho postupovali ďalej Král, Baláži, Nagy a Jakabovič. V semifinále sa udialo prekvapenie, v ktorom na úkor historicky najúspešnejšieho hráča Majstrovstiev SR Nagya postúpil po výhre 6:3 do finále Jakabovič. Druhé semifinále malo priemer bod na smenu a Král v ňom zdolal Balážiho 3:1. V boji o bronz Baláži presvedčivo zdolal Nagya 7:0. Finále malo jasného favorita a ten naplnil očakávania. Král potvrdil svoju dominanciu v tejto kategórii a Jakaboviča zdolal 7:1.

BC1 – medailisti

 1. Král Tomáš (ŠKTP Victoria Žiar nad Hronom)
 2. Jakabovič Denis (ŠK Altius Bratislava)
 3. Baláži Lukáš (ŠK Altius Bratislava)

BC4

A na záver – créme de la créme. Naša “elitná” kategória BC4, ktorej hlavnými adeptmi na medaily boli paralympijskí víťazi z Tokia. Všetci traja – Andrejčík, Balcová a Strehársky – postúpili zo svojich skupín ako ich víťazi. Semifinálovú štvorku doplnil ešte Klimčo. V semifinálových stretnutiach zaujala výhra Strehárskeho 10:4 nad Balcovou. Andrejčík si s Klimčom poradil po výsledku 4:2. Zápas o bronz lepšie zvládla Balcová, ktorá porazila Klimča hladko 6:0. Ešte hladšie víťazstvo si vo finále pripísal Andrejčík, ktorý zdolal Strehárskeho 8:0.

BC4 – medailisti

 1. Andrejčík Samuel (ŠKTP Victoria Žiar nad Hronom)
 2. Strehársky Martin (ŠK Altius Bratislava)
 3. Balcová Michaela (ŠK Altius Bratislava)

Výsledky BC1 (.xls)

Výsledky BC2 (.xls)

Výsledky BC3 (.xls)

Výsledky BC4 (.xls)

Výsledky BC5 (.xls)

Tlačová správa (.pdf)


Zápisy zápasov – sobota:

BC2 | BC3 | BC5

Zápisy zápasov – nedeľa:

BC1 | BC4


Foto: Xenia Žuková

Zdieľaj: