Druhé kolo prinieslo prvé veľké prekvapenie (reportáž + výsledky)

Počas víkendu 11. – 12. 6. 2022 sa v Prešove v priestoroch ZŠ Matice slovenskej uskutočnilo 2. ligové kolo v paralympijskom športe boccia, do ktorého nastúpili hráči v kategóriách BC2 (v nedeľu) a BC3 (v sobotu). Najbližší víkend sa uskutoční pokračovanie tohto kola v kategóriách BC1, BC4 a BC5.

BC3

Ako prví zasiahli do turnaja hráči v kategórii BC3. Šesť hráčov bolo rovnomerne rozdelených v dvoch kluboch – v domácom ZOM Prešov a v ŠK OMD Farfalletta Žilina. Skupina A sa stala korisťou postupujúcich hostí – Michal Tižo postúpil z prvého miesta a Miroslav Bielak z druhého. Pred bránami semifinále zostal domáci Šimon Ján Mizera. V skupine B sa podľa papierových predpokladov radovali z postupu Boris Klohna a jeho kolegyňa z reprezentácie, s ktorou Klohna získal striebornú medailu v Záhrebe – Ľuba Škvarová. Na nepostupovom treťom mieste skončil Martin Januvka.

V semifinále zdolala Škvarnová Tiža 4:1 a v druhom, mimoriadne dramatickom zápase sa po bojovnom výkone a následnom víťazstve 6:5 do finále prebojoval Miroslav Bielak. Boris Klohna tak ani v druhom domácom turnaji nedokázal získať zlato, čo je vzhľadom na jeho predchádzajúce umiestnenia v národnom rebríčku prekvapujúce. V tzv. “malom finále” si trochu napravil chuť, Michala Tiža zdolal 6:1 a získal bronz. Finálovú dvojicu tak premiérovo tvorila dvojica Bielak – Škvarnová. Aj v tomto zápase si Miroslav Bielak vyskúšal, aké je to dohrať zápas s jednobodovým rozdielom v skóre. Tentokrát sa však ocitol na menej šťastnom mieste – na pozícii porazeného. Škvarnová vyhrala 4:3 a ak sú naše údaje správne, toto bolo jej historicky prvá zlatá medaila na domácich bodovaných turnajoch v kariére.

BC3 – výsledky (.pdf)


BC2

V nedeľu nastúpili na kurty hráči v kategórii BC2. Rozdelení boli do troch skupín a aj klubové príslušnosti boli rozmanitejšie. Z týchto troch skupín postupovali do semifinále ich víťazi a najlepší hráč z druhých miest. Na tento systém doplatili dvaja domáci hráči – Rastislav Kurilák v skupine A, pretože skončil až za Petrom Minarechom; a tiež domáca Kristína Kudláčová, ktorá skončila v skupine C za Róbertom Mezíkom. Z druhého miesta tak postúpila Eliška Jankechová v skupine B, ktorú vyhral Peter Novota.

Obidva semifinálové zápasy boli mimoriadne dramatické. Róbert Mezík sa vytrápil s Petrom Novotom, ktorého zdolal jednobodovým rozdielom po výsledku 5:4. Druhý semifinálový zápas bol ešte napínavejší. Peter Minarech a Eliška Jankechová dotiahli svoj zápas až do tie-breaku za stavu 4:4. Nakoniec sa z postupu radovala Eliška Jankechová a súboj o bronz obstarali dvaja Petrovia. V ňom bol úspešnejší Novota, ktorý nad Minarechom vyhral 3:1. Absolútny šok sa udial vo finále, v ktorom skúsený reprezentant Róbert Mezík prehral s vychádzajúcou hviezdou Eliškou Jankechovou 2:8. Je to jej prvá zlatá medaila na ligovej úrovni v kariére.

BC2 – výsledky (.pdf)

Zdieľaj: