Svetový pohár v boccii: Z Ria vezieme tri medaily

Foto: fb.com/Michaela Balcová

Slovenskí reprezentanti v paralympijskom športe boccia získali na Svetovom pohári v Riu de Janeiro tri medaily. Dva bronzy získali Michaela Balcová (Ženy BC4) a Rastislav Kurilák (Muži BC2) a striebro pridal Pár BC4 (Samuel Andrejčík a Michaela Balcová).

RIO DE JANEIRO, BRATISLAVA – Tam, kde slovenská boccia získala svoju prvú paralympijskú medailu v roku 2016, sa naši reprezentanti vrátili aj v roku 2022. Od tých čias sa však mierne zmenili pravidlá – muži aj ženy súťažia oddelene a mierne sa zmenil aj športový materiál, ktorý musí spĺňať špecifické podmienky, aby mohol dostať licenciu.

Čo sa však nezmenilo, je fakt, že Slovensko sa na “mieste činu” opäť postaralo o medailové zápisy. Poďme však kategóriu po kategórii.

Jednotlivci BC1, muži

Tu sme mali jediného zástupcu. Tomáš Král však vyhral iba jeden zápas v skupinovej časti a na postup mu to nestačilo.

Jednotlivci BC2, ženy

Kristína Kudláčová v trojčlennej skupine postupovala do semifinále z 2. miesta po jednej výhre a jednej prehre. V semifinále však prehrala s Holanďankou van Engelen 3:9 a v zápase o tretie miesto 3:4 s Kanaďankou Collins.

Jednotlivci BC2, muži

Rastislav Kurilák po jednej výhre a jednej prehre postúpil zo skupiny z druhého miesta. Postúpil aj Róbert Mezík, dokonca z prvého miesta, no vo štvrťfinále obaja naši reprezentanti nastúpili proti sebe. Do semifinále postúpil Kurilák, ktorý síce v následnom semifinálovom zápase prehral s domácim dos Santosom prehral 1:8, no v zápase o bronzovú medailu zvíťazil nad Valentem z Portugalska 4:2 a získal tento cenný kov.

Jednotlivci BC4, ženy

Michaela Balcová sa aj napriek úvodnej prehre vo štvorčlennej skupine B prebojovala do play-off vďaka dvom nasledujúcim výhram. Tam však prehrala s Kanaďankou Levine 1:6. V zápase o bronz však zdolala Oliveirovú z Portugalska 4:3 a Slovensko tak získalo druhý bronz.

Tímy BC1/BC2

Slovenský Tím v zložení Tomáš Král – Rastislav Kurilák – Kristína Kudláčová nedokázal postúpiť zo skupiny. Postupne prehral s Holandskom (5:5*) a s Portugalskom (3:5) a ani vysoká výhra 15:2 nad Ekvádorom na postup nestačila.

Páry BC4

Náš Pár BC4 v zložení Samuel Andrejčík a Michaela Balcová postúpil zo Skupiny A z druhého miesta. Po výhre 5:3 nad Chorvátskom prišla tesná prehra 3:4 s domácou Brazíliou. V posldnom zápase sa vďaka výhre 7:0 nad Kolumbiou prebojovali naši reprezentanti do semifinále. V ňom zviedli napínavý súboj proti Kanade, ktorý za stavu 4:4 došiel až do tie-breaku. V ňom sme zvíťazili a postúpili do finále. To bolo ešte dramatickejšie. Proti Nemcom sme po dvoch smenách vyhrávali 2:0. V tretej smene sme si však museli vziať zdravotný time-out a po jeho uplynutí a následnom návrate do zápasu Nemci túto diskomfortnú situáciu využili na otočenie skóre na 2:5. V poslednej smene však nemecká hráčka spravila prešľap, takže po konci smeny sme mali príležitosť na zisk bodu z penaltového odhodu. A keďže do penalty bol stav smeny 2:0, Samuel vďaka úspešnej penalte vyrovnal na celkových 5:5! Žiaľ, v tie-breaku boli Nemci presnejší a tak nám zostala strieborná medaila.

Ďakujeme všetkým našim boccistom za snahu, za úspešnú reprezentáciu a držíme palce v ďalších turnajoch.

Zdieľaj: