2 bronzové medaily z Brazílie vezú Balcová a Kurilák

Foto: fb.com/Michaela Balcová

Na Svetovom pohári v brazílskom Riu získali naši reprezentanti v paralympijskom športe boccia dve bronzové medaily zo súťaží jednotlivcov. Rastislav Kurilák to dokázal v kategórii Muži BC2 a Michaela Balcová v kategórii Ženy BC4.

RIO DE JANEIRO, BRATISLAVA – Svetový pohár v boccii je druhým medzinárodným turnajom v tomto roku, ktorého sa zúčastnil niekto zo slovenskej výpravy. Naša výprava pozostáva zo siedmich hráčov a v ďalekej Brazílii nám robí dobré meno.

BC1 (Muži)

Jediným zástupcom v tejto kategórii bol Tomáš Král. V skupine B začal dobre, keď zdolal Mauricia Ibarbureho z Argentíny 8:1. Následne však v dramatickom a tesnom zápase podľahol v tie-breaku po výsledku 2:2 domácemu Andrému Luizovi Filhovi a žiaľ, ani v treťom zápase sa mu nepodarilo zvíťaziť. V ňom prehral 1:6 s ďalším Andrém – tentokrát s Andrém Ramosom z Portugalska. V skupine B tak skončil na nepostupovom 3. mieste.

BC2 (Ženy)

V trojčlennej skupine A začala svoju púť turnajom Kristína Kudláčová. Najprv porazila Američanku Michele Lynch 9:0, no potom prehrala so svojou menovkyňou z Portugalska Cristinou Gonçalves 0:11. Obsadila 2. miesto v skupine a postúpila medzi najlepšie štyri hráčky turnaja. V semifinále jej však vystavila stopku Holanďanka Chantal van Engelen, s ktorou naša hráčka prehrala 3:9 a v zápase o bronz, ktorý bol oveľa vyrovnanejší než semifinále, prehrala s ďalšou menovkyňou Kristyn Collins z Kanady 3:4. Celkovo sa tak umiestnila na 4. mieste.

BC2 (Muži)

Začíname skupinou C. V jej trojčlennom zložení odohral svoje zápasy Rastislav Kurilák. V prvom zápase vyhral nad Delgadom Guerrerom z Kolumbie 6:1. Potom však prehral s Jonathnom Aquinom z Argentíny 1:5 a v skupine C obsadil 2. miesto.

V skupine D sme mali ďalšieho zástupcu. Róbert Mezík – tiež v trojčlennej skupine – najprv vyhral nad Marcom Dekkerom z Holandska 3:1 a vyhral aj v druhom zápase nad Abíliom Valentem z Portugalska 3:2.

Obaja naši reprezentanti postúpili do štvrťfinále, no postupový kľúč bol nemilosrdný a vzhľadom na umiestnenia v skupinách nastúpili proti sebe. V internom slovenskom súboji, ktorý by sme mohli nazvať “západ vs. východ” bol úspešnejší reprezentant “východu”. Rastislav Kurilák zvíťazil 5:2. V semifinále však bol nad jeho sily domáci Maciel dos Santos, s ktorým Kurilák prehral 1:8. Následne však v súboji o bronz zvíťazil Kurilák 4:2 nad Abíliom Valentem z Portugalska a získal bronzovú medailu.

BC4 (Ženy)

Michaela Balcová bola jednou z favoritiek turnaja. V štvorčlennej skupine však nezačala ideálne. S Chorvátkou Anamarijou Arambašić prehrala tesne 2:3. Následne však zvíťazila nad Anitou Raguwaran z Nemecka 8:1 a v poslednom zápase skupiny zviedla vyrovnaný zápas proti Leidy Chica Chica z Kolumbie. Tak vyrovnaný, že za stavu 3:3 musel rozhodnúť tie-break. V ňom uspeela naša reprezentantka a postúpila do semifinále. Tam však prehrala 1:6 s Kanaďankou Alison Levine a tak si zahrala “malé finále” proti Carle Oliveira z Portugalska. V tesnom a vyrovnanom zápase ju porazila 4:3 a získal tak bronzovú medailu.

BC4 (Muži)

Skupina A sa stala záležitosťou Samuela Andrejčíka. V prvom zápase vyhral nad Nickom Taylorom z USA 7:3 a v následnej dvojnásobnej porcii zápasov s Chorvátmi najprv porazil Damira Jurena 9:0 a potom, hoci už tesnejšie, aj Davora Komara 3:2. V následnom štvrťfinálovom zápase však nestačil na Euclidesa Grisalesa z Kolumbie, s ktorým prehral 2:7.

V skupine C bojoval ďalší reprezentant Martin Strehársky. V prvom zápase prehral s Kanaďanom Marcom Dispaltrom 0:4. Potom však vyhral 7:0 nad domácim Eliseuom dos Santosom 7:0 a postup zo skupiny si vybojoval v zápase s Francúzom Dorianom Decarmeom, ktorého porazil 4:3. Nakoniec však, podobne ako Samuel Andrejčík, skončil vo štvrťfinále. Opäť v tom mal prsty Brazílčan dos Santos, no tentokrát to bol Marcelo. Náš skúsený reprezentant s ním prehral 2:7.

Už dnes sú na programe zápasy párov a tímov. Držte doma palce.

Zdieľaj: