Prví tohtoroční ligoví medailisti sú známi

Foto: Ljubo Kudláček

Počas víkendu 28. – 29. 5. 2022 sa v Športovej hale prof. Rovného v areáli FTVŠ UK v Bratislave uskutočnilo 1. ligové kolo v boccii. Na jeho konci sme sa dozvedeli menoslov piatich víťazov, ktorí úspešne odštartovali nový ročník domácich turnajov.

BC1

Už niekoľko rokov po sebe kraľuje v tejto kategórii hráč, ktorý k tomu má meno priam predurčené. Tomáš Král predĺžil svoju dominanciu, veď už po zápasoch v skupine mu svietilo skóre 42:6. Pred Králom sa musel “pokloniť” aj jeho spolupostupujúci zo skupiny Lukáš Baláži, ktorý na víťazstvo proti dlhoročnému reprezentantovi nedokázal nájsť recept v skupine (prehral 5:10) ai vo finále (prehral 1:6). Na treťom mieste sa umiestnil Denis Jakabovič, ktorý v zápase o bronz zdolal príjemné prekvapenie turnaja Štefana Barteka po výsledku 4:1.

Výsledky BC1 (.pdf)


BC2

Očakávaný finálový súboj dvoch reprezentantov Róberta Mezíka a Rastislava Kuriláka sa nekonal. Hoci obaja sa dostali do záverečných zápasov, proti sebe nastúpili už v skoršej vyraďovacej fáze. Kurilák, ktorý zo skupiny postúpil “až” z druhého miesta za prekvapujúcim lídrom skupiny Adamom Riečičiarom, neskôr zabral, postúpil zo skupiny a v play-off zdolal postupne Petra Minarecha 6:3, v semifinále aj spomínaného Mezíka tesne 5:4 a vo finále aj Petra Novotu 9:4. Práve Peter Novota, ktorý nefiguruje v reprezentačnom výbere, príjemne prekvapil. Zo skupiny postupoval z 1. miesta a oplatí sa spomenúť aj jeho semifinálový triumf nad Kristínou Kudláčovou, ktorú porazil 4:1. Róbert Mezík nakoniec vybojoval bronz, ktorý získal po víťazstve 7:1 nad Kudláčovou.

Výsledky BC2 (.pdf)


BC3

Neúčasť vicemajstra SR Adama Burianka, no zato dvaja noví hráči z Rakúska a nová hráčka z klubu ZOM Prešov. V kategórii BC3 bolo zarobené na zaujímavú zápletku. Zo základných skupín ako víťazi postupovali Boris Klohna, Rakúšan Michael Kiefler, Michal Tižo a semifinálovú štvorku doplnil aj Miroslav Bielak, postupujúci ako najlepší z druhého miesta. V semifinálovom súboji Klohna – Bielak zvíťazil favorit Klohna 5:1. Druhý semifinálový zápas medzi Tižom a Kieflerom sa dostal až do tie-breaku za stavu 3:3. V predĺžení nakoniec zvíťazil Tižo. Toto víťazstvo ho pravdepodobne namotivovalo tak silno, že vo finále porazil aj Klohnu tesne 5:4 a získal zlatú medailu. Bronz nakoniec putuje do Rakúska. Michael Kiefler zdolal Miroslava Bielaka vysoko 12:0.

Výsledky BC3 (.pdf)


BC4

Naša športovo najúspešnejšia kategória ponúkla niekoľko zaujímavých zápasov, no niesla sa predovšetkým v znamení spanilej jazdy Samuela Andrejčíka. V skupinovej fáze nestratil ani bod (vyhral 5:0 nad Róbertom Ďurkovičom a 12:0 nad Martinom Romom) a čistý štít si udržal aj v semifinále pri výhre 11:0 nad Mariánom Klimčom. Podobnú jazdu – hoci s pár inkasovanými bodmi – predviedol aj Martin Strehársky. Po výhrach 10:1 nad Martinom Burianom a 13:0 nad Luďkom Zápecom však v semifinále narazil na Michaelu Balcovú (tiež víťazku skupinovej fázy). Ich zápas bol veľmi tesný a Strehársky v ňom vyhral 3:2. V zápase o bronz zvíťazila Balcová nad Klimčom 3:1 a vo finále Andrejčík síce inkasoval 2 body, no 5 bodov získal a z Bratislavy si po zásluhe berie zlato.

Výsledky BC4 (.pdf)


BC5

Sedem statočných zabojovalo o medaily v najnovšej kategórii BC5. Víťazi skupín Dušan Sotoniak a Peter Varga sa už dlhšie držia na slovenskej špičke a tak bola iba otázka času, kedy sa stretnú vo vzájomnom zápase. Sotoniak odohral vo svojej skupine o zápas viac ako Varga v tej svojej. Obaja však postupovali do semifinále z prvých miest. Do semifinálovej štvorky k nim pribudli aj dve zástupkyne nežnejšieho pohlavia: Adriana Mateášiková a Branka Soročinová. No muži sa vôbec ako gentlemani nezachovali a obe ženy poslali do boja o tretie miesto. Sotoniak vyhral 5:1 nad Mateášikovou a Varga vyhral 13:0 nad Soročinovou. V zápase o bronz Mateášiková zvíťazila 4:1. Finále prinieslo napínavý súboj, v ktorom nakoniec uspel Varga po výhre 3:2.

Výsledky BC5 (.pdf)


POĎAKOVANIE PATRÍ:

Usporiadateľ: Organizácia muskulárnych dystrofikov v SR, Slovenský zväz telesne postihnutých športovcov

Partneri:

DOUBLE P, spol. s.r.o.           Schuller Eh´klar – Frieb       LIDL a. s.

Biofarma/Slovak pub           Bratislavský samosprávny kraj

UK FTVŠ Bratislava                Slovenský paralympijský výbor

Ares s. r. o.

Rozhodcovia:

Zápasy rozhodovali akreditovaní rozhodcovia na čele s hlavnými rozhodcami Ľudmilou Andrejčíkovou a Matúšom Gregom.

Ďalší rozhodcovia: Ľudmila Andrejčíková, Katarína Králová, Kristína Kocúrová, Ivana Vargová, Jozef Fejerčák, Janka Váleková,  Róbert Ďurkovič a Matej Kendera.

Absolventi kurzu: Ingrid Tomašková, Lukáš Tury, Vladimír Sceranka, Ľubomíra Niklová, Igor Kocinger, Dagmar Nemček.

Všetky kurty mali časomiery, ktoré obsluhovali dobrovoľníci: Štefan Smolen, Martin Kovács, Andrej Hasák, Pavol Varga, Ivan Pavlačič, Patricia Čižmárová, Igor Škereň, Pavol Meliška, Lukáš Kotman, Matúš Kotman, Miloš Kotman, Katarina Fančová, Miška Balcová, Vladimíra Balcová, Lucia Miklášová, Hana Farbová, Linda Chovanová

Foto a video: Samuel Koriťák, Ľuboslav Kudláček

Organizačný tím:

Riaditeľ turnaha: Jozef Blažek,
Technické zabezpečenie: Martin Kovács, Ľuboslav Kudláček, Samuel Koriťák

Grafický dizajn propagačných materiálov: Adam Burianek

Kontakty: 0948 529 976, 02/4341 1686, blazek@omdvsr.sk

Odkazy:        www.boccia.sk      www.omdvsr.sk    www.sztps.sk

Zdieľaj: