Majstrovstvá Slovenska v boccii už poznajú svojich víťazov

Počas víkendu 14. 15. októbra sa konali v Bratislave na Junáckej ulici Majstrovstvá Slovenska v boccii. V sobotu súťažili jednotlivci BC1, BC2, BC3, BC4 a BC5. V nedeľu bojovali tímy BC1/BC2 a páry BC3, BC4 a BC5. A veru, bolo sa na čo tešiť. Otvorený turnaj priniesol aj nové možnosti a majstrovstiev sa zúčastnila aj česká výprava.

BC1

V sobotu počas prvého dňa majstrovstiev v kategórii BC1 dominoval Tomáš Král (ŠK TP Victoria Banská Bystrica), ktorý porazil vo finále Samuela Slobodu (ŠK Altius) 5:0. Král bol okrem toho aj vymenovaný za boccistu roka. Bronz si vybojoval Štefan Bartek (ŠK Altius), ktorý nahradil Denisa Jakaboviča, ktorý sa nemohol zúčastniť turnaja kvôli chorobe. Bartek porazil svojho súpera 9:1.

BC2

V kategórii BC2 po jednoznačnom priebehu 11:0 vyhral prvé miesto Róbert Mezík (ŠK Altius), ktorý zdolal svojho najväčšieho súpera Rastislava Kuriláka (ŠK Boccia ZOM Prešov), ktorý obsadil striebornú pozíciu. Róbert bol taktiež za svoju kategóriu vyhlásený za boccistu roka. Bronz si z Majstrovstiev Slovenska odváža Peter Novota (ŠK Altius), ktorý porazil Michala Breznaya (ŠK Boccia ZOM Prešov) 8:1.

BC3

Boris Klohna (ŠK Boccia ZOM Prešov) aj napriek veľmi vyrovnanému zápasu s Miroslavom Bielakom (ŠK OMD v SR Farfalletta Žilina) 3:2 už tradične zvíťazil v kategórii BC3. Spolu s víťazstvom si odniesol aj titul boccistu roka. Druhú priečku si „vyrampoval“ Michal Tižo (ŠK OMD v SR Farfalletta Žilina) a bronz vyhrala jediná žena Ľuba Škvarnová.

BC4

V kategórii BC4 to bolo tentokrát veľmi napínavé. O prvé miesto bojovali dvaja ostrieľaní hráči Martin Strehársky (ŠK Altius) a Marián Klimčo ( ŠK Boccia ZOM Prešov) o víťazstve Martina Strehárskeho rozhodol po skóre 3:3 až Tie-break. Bronz obsadil ďalší úspešní boccista Róbert Ďurkovič, ktorý vyhral nad Michalom Kohútkom(ŠK OMD v SR Boccian Bratislava) neuveriteľných 17:0.  Boccistom roka sa stal trojnásobný paralympijský víťaz Samuel Andrejčík.

BC5

V kategórii BC5 prekvapila a zlato získala po tesnom zápase 4:3 s Petrom Vargom (ŠK Altius) Anna Mihová (ŠK Boccia ZOM Prešov). Peter Varga získal aj titul boccista roka. Bronz sa podarilo získať hráčke Denise Oslejovej (ŠK OMD v SR Boccian Bratislava), ktorá porazila Adrianu Mateášikovú ( ŠK Altius) 6:3.

Tímy BC1/BC2

V nedeľu dominovali v tímoch BC1/BC2 hráči z Českej republiky. Kateřina Cuřinová, Jozef Žabka a Jan Haták (SCJÚ Praha) vyhrali tesne 6:5 nad Róbertom Mezíkom, Eliškou Jankechovou a Tomášom Králom a odniesli si do Čiech zlato. Tretie miesto si odniesli opäť bratia Česi Anna Vacková, Jiřina Kreibichová a Jan Zdráhal (SK Kociánka Brno), ktorí vyhrali 8:2 nad Rasťom Kurilákom, Ninou Melicherovou a Jakubom Nagyom.

Páry BC3

V pároch BC3 na prvom miesto skončili Boris Klohna, Ľuba Škvarnová. Striebro obsadila slovinsko-maďarská dvojica Klemen Kramžar a Dalma Ujpál a tretia priečka patrila Michalovi Tižovi a Miroslavovi Bielakovi.

Páry BC4

V pároch BC4 súťažili iba dve dvojice. Zlato získal Marián Klimčo, ktorému k víťazstvu dopomohol český športovec Radek Procházka  a striebro získala dvojica Martin Strehársky a Róbert Ďurkovič.

Páry BC5

V kategórii BC5 vyhrala dvojica Paulína Ryšavá, Samuel Andrejčík, druhé miesto obsadila dvojica Adriana Mateášiková, Peter Varga a tretie miesto patrilo Dušanovi Sotoniakovi a Filipovi Ficekovi.