Boccia je späť v hre!

Prebúdza sa príroda, prebúdzajú sa slnečné lúče a prebúdzajú sa aj boccisti, ktorých čaká už od tejto soboty nová sezóna. Vitajte pri preview sezóny 2019.

Domáce turnaje

Všetko vypukne už túto sobotu 23. februára v priestoroch ŠZŠ a MŠ Nevädzová 3 v Bratislave. Ako prví rozohrajú sezónu hráči v kategórii BC1. Favoritom nielen tohto turnaju ale aj celej sezóny je reprezentant Tomáš Král, ktorý po preradení z BC2 zatiaľ pomerne dominantne ovláda súťaženie v “novej” kategórii. Konkurovať sa mu budú snažiť Martin Opát, Jakub Nagy a Lukáš Baláži.

Úvod sezóny vynechá v kategórii BC2 jej doterajší líder Róbert Mezík, ktorý kvôli zdravotným komplikáciam musí podstúpiť operáciu. Príležitosť sa tak otvára ďalším hráčom, najmä reprezentantom Rastislavovi Kurilákovi a Petrovi Minarechovi. Minulú sezónu sme mali možnosť sledovať aj skvelú jazdu ešte len 13-ročnej Elišky Jankechovej, ktorá na konci minulého roku obsadila v celkovom rebríčku vynikajúce 3. miesto. Celkovo bude zaujímavé sledovať športový vývoj tejto mladej hráčky, pretože pokiaľ bude jej výkon stúpať, má výborne nakročené do reprezentácie. Na to však musí mať minimálne 15 rokov, no už teraz ukazuje, že v budúcnosti s ňou bude potrebné počítať. 1. ligové kolo BC2 je na programe 9. marca.

Kategória BC3 sa v posledných rokoch vždy stala korisťou jedného z dvojice Adam Burianek – Boris Klohna. Ak oboch hráčov budú obchádzať zdravotné komplikácie, môžme ostré súboje medzi týmito dvomi hráčmi očakávať aj túto sezónu. Samozrejme, netreba zabúdať aj na “žilinskú úderku” – kvarteto Ľuba Škvarnová, Mária Smolková, Miroslav Bielak a Michal Tižo. Najmä poslední dvaja menovaní minulý rok poriadne ponaháňali duo favoritov a dá sa očakávať, že im nič nedarujú ani túto sezónu. 1. ligové kolo BC3 štartuje 16. marca.

Počas tohto kola prebieha aj voľba prezidenta SR a na mieste konania turnaja v ŠZŠ a MŠ Nevädzová 3 v Bratislave bude k dispozícii aj prenosná volebná urna. Záujemci o voľbu tak môžu odvoliť priamo na turnaji, samozrejme, s platným voličským preukazom.

Naša “elitná” kategória BC4 má pomerne široký okruh favoritov. Duo Samuel Andrejčík – Michaela Balcová budú s veľkou pravdepodobnosťou dopĺňať skúsenejší Róbert Ďurkovič s Martinom Strehárskym. Zamiešať kartami môže aj Marián Klimčo. Už minulý rok bol zaradený do reprezentačného výberu C a ak bude v dobrých výkonoch pokračovať ďalej, môže získať aj nomináciu do vyšších reprezentačných výberov. 1. ligové kolo BC4 je naplánované na 23. marca.

Najnovšia kategória BC5 si minulý rok odkrútila svoju premiéru, v ktorej sme videli dominanciu Ľuboša Kondelu. Očakávame, že v tomto roku sa nič nezmení a Ľuboš Kondela si bude aj naďalej držať sériu vynikajúcich výsledkov. Konkurentmi mu azda môžu byť len Paulína Ryšavá a Peter Varga, no v minulom roku naňho nenašli recept ani jeden krát. 1. ligové kolo BC5 odštartuje 2. marca.

Všetky 1. ligové kolá majú spoločné miesto konania – ŠZŠ a MŠ Nevädzová 3 v Bratislave. Celý kalendár si môžete pozrieť tu. Počas každého z 1. ligových kôl budú vyhlasované výsledky ankety Boccista roka 2018, vždy v príslušnej kategórii.

Medzinárodné turnaje

Naša reprezentácia odštartuje púť týmto rokom na turnaji Regional Open v Záhrebe v Chorvátsku a to už na prelome marca a apríla. Bude to jeden z dvoch tohtoročných turnajov, kde sa Slovensko predstaví vo všetkých štyroch hodnotených kategóriách, nakoľko s BC5 sa zatiaľ na medzinárodnej scéne neráta. Koncom apríla odcestuje naša výprava (tentokrát bez BC3) do Montréalu v Kanade na World Open. Vrchol sezóny – Majstrovstvá Európy – sa uskutočnia v Seville v Španielsku od 25. augusta do 1. septembra. Je to jeden z posledných turnajov, na ktorom je možné priamo sa kvalifikovať na budúcoročné Paralympijské hry v Tokiu. V septembri sa ešte uskutoční Regional Open v českom Nymburku a na prelome októbra a novembra sa v portugalskom Póvoa de Varzim odohrá World Open.

Čo sa týka nebodovaných medzinárodných turnajov, ten zo slovenského pohľadu najdôležitejší – Boccia Tatra Cup – sa uskutoční už tradične v Liptovskom Jáne od 14. do 17. júna. Okrem neho sa u našich západných susedov v ČR budú konať tri medzinárodné turnaje vrámci Czech Boccia Tour: v Havířove od 12. do 14. apríla, v Prahe od 31. mája do 2. júna a v Plzni od 15. do 17. novembra (Turnaj v Plzni sa však dátumovo kryje s našim turnajom Boccia Masters). Záujemci v kategóriách BC4 a BC5 sa tiež môžu prihlásiť na júnový turnaj Germany Boccia Cup v nemeckom meste Saarbrücken.

Ako vidíte, čaká nás dlhá a z reprezentačného hľadiska aj dôležitá sezóna. Držte našim boccistom palce.

Zdieľaj: