Anketa Boccista roka ocenila najlepších hráčov už po pätnásty krát

Tak ako po iné roky, aj v roku 2023 sa udeľovalo ocenenie Boccista roka za minulú sezónu. Tentokrát sa výsledky Ankety Boccista roka 2022 vyhlasovali až na poslednom turnaji v roku, čiže na Majstrovstvách SR. K žiadnym veľkým prekvapeniam neprišlo.

Anketu vyhlasuje Organizácia muskulárnych dystrofikov v SR od roku 2007 každoročne s výnimkou 2020, kedy sa kvôli pandémii Covid 19 neodohral žiadny turnaj. Ocenení športovci dostali vecné ceny od firmy Ares, s. r. o.

Hlasovať v Ankete Boccista roka mohli zástupcovia športových klubov, členovia Športovo-technickej komisie (ŠTK) pri Slovenskom zväze telesne postihnutých športovcov (SZTPŠ), ktorá bocciu na národnej úrovni zastrešuje a svoj hlas odovzdal aj reprezentačný tréner.

V kategórii BC1 dominuje Tomáš Král – nielen na kurtoch ale aj v hlasovaní. Odkedy bol preklasifikovaný z kategórie BC2 do BC1, zakaždým v Ankete zvíťazil. Ku štyrom oceneniam z „éry“ BC2 pridal šieste víťazstvo v BC1 a svoju zbierku tak zaokrúhlil na rovných 10.

S výnimkou roka 2021 dominoval medzi ocenenými v kategórii BC2 Róbert Mezík. Z posledných 12 rokov sa iba raz stalo, že ocenenie Boccista roka získal niekto iný. A bolo to práve v roku 2021, kedy mu toto ocenenie „vyfúkol“ Rastislav Kurilák. No za rok 2022 sa víťazstvo opäť vrátilo do rúk Róberta Mezíka, ktorý je s 11 víťazstvami absolútnym rekordérom v počte ocenení v histórii Ankety.

Zdá sa, že v kategórii BC3 sa za posledné roky ustálili predpoklady ohľadom víťazstva v Ankete Boccista roka. Aj za rok 2022 bol ocenený Boris Klohna, ktorému pomohli nielen výsledky na národnej úrovni ale aj v reprezentačnom drese. Klohna získal svoje piate víťazstvo v Ankete a zostávajú mu ďalšie štyri víťazstvá, aby sa dotiahol na Adama Burianka.

Kvalitne obsadená kategória BC4 mala už pred odovzdávaním ocenení prakticky len dvoch favoritov: niekoľkonásobných paralympijských víťazov Samuela Andrejčíka a Michaelu Balcovú. Z víťazstva sa nakoniec mohol tešiť Samuel Andrejčík, pre ktorého to zároveň bolo posledné ocenenie v kategórii BC4, nakoľko v roku 2023 bol preradený do kategórie BC5.

A práve kategóriou BC5 ukončíme prehľad ocenených v Ankete Boccista roka 2022. Peter Varga a Ľuboš Kondela mali pred vyhlásením zhodne po dve ocenenia a bol to práve prvý menovaný, ktorý sa v 5-ročnej histórii oceňovania hráčov v novej kategórii osamostatnil na čele poradia. Peter Varga tak zavŕšil hetrik v tejto Ankete.

Zdieľaj: