2. ligové kolo má za sebou svoje prvé dejstvo

Sezóna 2023 v paralympijskom športe boccia cez víkend pokračovala 2. ligovým kolom, ktoré sa uskutočnilo v priestoroch ZŠ Námestie Kráľovnej pokoja 4 v Prešove. Počas uplynulého víkendu sa na kurtoch vystriedali hráči v kategóriách BC1 (v nedeľu) a BC2 (v sobotu).

BRATISLAVA, PREŠOV – Organizátori z klubu ŠK Boccia ZOM Prešov museli byť isto radi, že sa darilo aj “domácim” hráčom. Poďme však pekne po poriadku, po kategóriách.

BC1

Najväčším favoritom na víťazstvo na turnaji bol už tradične člen reprezentácie Tomáš Král. A svojej povesti ani svojmu menu nezostal nič dlžný. Zo skupiny A postúpil z prvého miesta a dokonca s čistým štítom, pretože oba skupinové zápasy vyhral na nulu.

V skupine B sa postupové miesta stali korisťou hráčov ŠK Altius. Z prvého miesta postúpil Denis Jakabovič, ktorý si pripísal na svoje konto aj najvyššie skóre kola (výhra 14:0 nad Danielou Drotárovou) a z druhého miesta postúpil Štefan Bartek. Štvoricu postupujúcich do semifinále doplnil domáci Adam Fekete.

A práve on sa postaral o mierne prekvapenie, lebo v semifinále s prehľadom zvíťazil nad Denisom Jakabovičom 7:0 a dostal sa do svojho prvého finále v kariére. Jeho súperom bol však Tomáš Král a toto sústo bolo pre Feketeho priveľké. Tomáš Král zvíťazil 6:3 a zaknihoval ďalší triumf v domácej súťaži. Súboj o tretie miesto mal prekvapivo vysoké skóre a na jeho veselšom konci bol Štefan Bartek, ktorý zdolal Denisa Jakaboviča 12:1.

Výsledky BC1 (.pdf)

BC2

Pri neúčasti Róberta Mezíka bolo otvorené, kto zasadne na pomyselný trón a zvíťazí na turnaji v kategórii BC2. Z troch základných skupín mohli vzísť iba štyria postupujúci, preto sa stalo, že aj niekoľkí hráči zo širšieho okruhu favoritov zostali pred postupovými bránami. V skupine A sa najviac darilo Petrovi Novotovi, ktorý ako jediný postúpil zo svojej skupiny.

V skupine B to boli až dvaja hráči. Darilo sa domácemu Rastislavovi Kurilákovi, ktorý postúpil ako víťaz a okrem neho sa z postupu medzi najlepšiu štvorku mohla tešiť aj Eliška Jankechová.

V skupine C to bola takisto “domáca” záležitosť. Prvé dve miesta obsadili domáci hráči, menovite Kristína Kudláčová na prvom mieste a Michal Breznay na druhom. Iba Kudláčová však postúpila ďalej a doplnila menoslov semifinalistov.

Semifinálový súboj medzi Novotom a Jankechovou priniesol veľa drámy a na konci radosť Elišky Jankechovej, ktorá vyhrala 4:3 a namierila si to do finále. Existovala šanca na čisto ženské finále, no v druhom semifinále tomu zabránil Rastislav Kurilák, ktorý zdolal svoju klubovú spoluhráčku Kristínu Kudláčovú 5:3. Tá si napravila náladu v súboji o bronz, pretože nad Petrom Novotom vyhrala 6:3 a získala bronz. Finále prinieslo opäť drámu, opäť bol na konci iba jednobodový rozdiel v skóre a z víťazstva v zápase a tým pádom aj na turnaji sa mohla tešiť Eliška Jankechová, ktorá vyhrala nad Rastislavom Kurilákom 4:3.

Výsledky BC2 (.pdf)

2. ligové kolo bude pokračovať počas víkendu 27. – 28. mája na rovnakom mieste ako teraz. Na kurtoch sa však predstavia hráči v kategóriách BC3, BC4 a BC5.