Z Majstrovstiev Európy berieme 3 medaily!

Od 25. októbra do 2. novembra 2017 sa v Póvoa de Varzim na severe Portugalska odohrali Majstrovstvá Európy v boccii, ktoré boli zároveň posledným medzinárodným turnajom v tomto roku. Slovenská reprezentácia si priváža z tohto turnaju 3 medaily – z každého lesku jednu!

Počas prvých dvoch dní boli na programe oficiálne 2-hodinové tréningy. Hráči sa tiež museli zúčastniť kontroly náradia (equipment check) a nový člen reprezentácie Martin Opát musel absolvovať aj zdravotnú klasifikáciu kvôli zaradeniu do správnej kategórie. Našiel sa však aj čas na návštevu cca 30 km vzdialeného Porta.

Prvý hrací deň bol venovaný základným skupinám v pároch a tímoch. Naša reprezentácia sa zúčastnila takmer vo všetkých disciplínach, s výnimkou Párov BC3. V Pároch BC4 sme začali perfektne, nad Španielskom sme vyhrali presvedčivo 10:0. Následne náš Tím BC1/2 v tesnom zápase podľahol Izraelu 3:5. Obidve naše zoskupenia sa predstavili ešte v ďalších zápasoch a boli to zápasy víťazné. Pár BC4 zvíťazil nad Slovincami 5:4 a nad Maďarskom 3:1, Tím BC1/2 zas porazil Rusko 7:2.

V druhom hracom dni sa dohrávala skupinová fáza a odohrali sa aj semifinálové a finálové zápasy. Tím BC1/2 si poradil s Talianskom 13:0 a Pár BC4 zvíťazil nad Ruskom 7:1. V semifinálových zápasoch náš Tím BC1/2 porazil mierne favorizovanejších Holanďanov po výbornom výkone 7:3, zatiaľ čo Pár BC4 prehral s domácim Portugalskom 2:5 a zostal mu tak zápas o bronz. V ňom odohral veľmi vyrovnaný zápas proti Rusku, ktorý sa rozhodol až v tie-breaku, v ktorom nás od bronzu delilo len pár milimetrov a po stave 3:3 a následnej prehre v tie-breaku nám zostalo smolné 4. miesto. Zato náš Tím zakončil svoje účinkovanie v tejto časti turnaju bravúrne, keď vo finále porazil čierneho koňa turnaju Grécko 4:3 a odniesol si nielen zlatú medailu, ale aj priamu kvalifikáciu na budúcoročné Majstrovstvá sveta!

Súťaž jednotlivcov bola na programe hneď na ďalší deň, preto na bujaré oslavy po zisku titulu majstrov Európy nebol čas. V kategórii BC1 nás reprezentovali Tomáš Král a Jakub Nagy. Tomáš Král si zaknihoval v skupinovej fáze 2 výhry (10:0 nad Barendom Drostom z Holandska a 6:1 nad Grékom Panagiotisom Soulanisom) a ani prehra 3:4 s Turkom Fatihom Akkanom nezabránila Královi v postupe do štvrťfinále. Menej sa darilo Jakubovi Nagyovi, ktorý síce najprv vyhral nad Serafinom Rodríguezom 4:1, no zvyšné dva skupinové zápasy prehral. (2:3 proti Grékovi Christosovi Kypriotisovi a 2:7 proti Rusovi Michailovi Gutnikovi).

V kategórii BC2 si v skupinovej fáze suverénne počínal Róbert Mezík, ktorý vyhral všetky 3 zápasy bez straty bodu (víťazstvá 7:0 nad Andrijom Morozom z Ukrajiny, 9:0 nad Eliom Vettorem z Talianska a 7:0 nad Dadim Weichom z Izraela). Menej sa darilo Petrovi Minarechovi, ktorý na poslednú chvíľu nahradil v nominácii Rastislava Kuriláka. Prvý zápas proti Poliakovi Mateuszovi Urbańskemu síce vyhral 6:4, no potom prehral s Judith Bulthuis 2:6 a s Belgičanom Francisom Romboutsom 4:6. Podobne pochodil aj debutant Martin Opát. Ten prehral s Holanďanom Berndom Meintsom vysoko 0:17, s Britkou Claire Taggart 2:7 a vyhral až posledný zápas nad Turkom Hasanom Çakırom 5:1.

V kategórii BC3 nás reprezentoval iba Adam Burianek a skončil už v skupinovej fáze. Najprv prehral so Španielom Franciscom Javierom Martínezom-Aceytunom 0:8, no v druhom zápase prekvapil svetovú 6-ku, Patricka Wilsona z Veľkej Británie, a porazil ho 4:1. V rozhodujúcom zápase o postup do osemfinále však nestačil na domáceho Josého Abília Gonçalvesa a podľahol mu po výsledku 1:7.

V BC4 si v skupinovej fáze po 2 zhodných víťazstvách zabezpečil postup Samuel Andrejčík (rovnako 10:2 nad Poliakom Andrzejom Janowskim aj Grékom Nikom Vasilim). Ďalej išla aj Michaela Balcová, ktorá síce najprv prehrala s Ukrajincom Artemom Kolinkom 2:4, no potom tesne vyhrala nad Chorvátom Damirom Jurenom 3:2 a porazila aj Britku Evie Edwards 4:1.V základnej skupine však skončil Martin Strehársky. Ten najprv v divokom zápase vyhral za stavu 6:6 tie-break nad domácim Manuelom Cruzom, vyhral 4:2 nad Britom Louisom Saundersom avšak prehral 5:7 s Maďarom Lászlóm Hegedűsom a v “tabuľke druhých” skončil pod postupovou čiarou.

Cez štvrťfinálové sito v kategórii BC1 prešiel Tomáš Král, ktorý zvíťazil 6:2 nad Christosom Kypriotisom. V ostatných kategóriách bolo treba odohrať aj osemfinále. V kategórii BC2 sa cez túto fázu prebojoval Róbert Mezík, ktorý porazil Poliaka Patryka Barszczyka 5:4. Cez osemfinále prešla v kategórii BC4 aj Michaela Balcová, ktorá v ťažkom zápase prešla cez Rusa Ivana Frolova po víťazstve v tie-breaku po stave 2:2. V tejto fáze však skončil Samuel Andrejčík, ktorý prehral s Britom Stephenom McGuirom 4:5. V následných štvrťfinálových zápasoch postúpil ďalej Róbert Mezík, ktorý porazil Rusa Dmitrija Kozmina 6:1 a Michaela Balcová, ktorá vyhrala nad Davorom Komarom 4:2.

Takto sme mali troch zástupcov v semifinále, čiže 3 šance na zisk medaily. Tomáš Král v BC1 však prehral s najvyššie nasadeným Britom Davidom Smithom 2:4 a Michaela Balcová v BC4 prehrala tiež s Britom Stephenom McGuirom 3:5. Do finále postúpil len Róbert Mezík, ktorý v semifinále porazil Izraelčana Nadava Leviho 7:1.

Z dvoch zápasov o 3. miesto sme vyhrali jeden. Michaela Balcová totiž v zápase o bronz prehrala 2:8 s Ukrajincom Artemom Kolinkom. Zato Tomáš Král zvíťazil 5:3 nad Holanďanom Danielom Perezom a vybojoval bronz! Vo finále BC2 bol blízko víťazstva Róbert Mezík, no s Nelsonom Fernandesom z Portugalska prehral tesne 4:3 a bral striebro.

Naša celková bilancia z Majstrovstiev Európy je 1 zlato, 1 striebro, 1 bronz.

Celkové umiestnenia:

BC1: Tomáš Král – 3. miesto, Jakub Nagy – 11. miesto

BC2: Róbert Mezík – 2. miesto, Peter Minarech – 22. miesto, Martin Opát – 23. miesto

BC3: Adam Burianek – 28. miesto

BC4: Michaela Balcová – 4. miesto, Samuel Andrejčík – 10. miesto, Martin Strehársky – 17. miesto

Tímy BC1/2: Slovensko – 1. miesto

Páry BC4: Slovensko – 4. miesto

Zdieľaj: