VII. Župná paralympiáda Trnava 2014

VII. Župná paralympiáda Trnava 2014 – BOCCIA

Dňa 25.9.2014 sa v Trnave uskutočnila v poradí už VII. Župná paralympiáda, ktorú organizoval Trnavský samosprávny kraj v spolupráci so Slovenským paralympijským výborom, Slovenským zväzom telesne postihnutých športovcov a ďalšími subjektmi. Okrem slovenských hráčov sa paralympiády zúčastnili aj hráči z Českej Republiky a Maďarska.

Súťažilo sa v 4 disciplínach: malý futbal, streľba, boccia a šach. Športové súťaže prebiehali od 9:30 do 17:00 na viacerých športoviskách v meste.

Turnaj jednotlivcov v integrovanej bocci prebiehal v telocvični Strednej odbornej školy obchodu a služieb na Lomonosovovej ulici pod vedením riaditeľa súťaže Jozefa Blažeka a hlavného rozhodcu Ondreja Baštáka Ďurána. Turnaja sa zúčastnilo 16 hráčov rôznych kategórií – BC1, BC2, BC3, BC4, BCi – hráči integrovanej boccie, ktorí zastupovali Kluby boccie ŠK OMD Boccian Bratislava, Klub OMD Farfalletta Žilina, ŠK Altius Bratislava a DSS Zavar „Humánum“. Vzhľadom na nízky počet hráčov v jednotlivých kategóriách sa organizátori rozhodli pre turnaj v integrovanej boccii.

Integrovaná boccia je verzia klasickej boccie, ktorá sa od nej líši jedine tým, že medzi sebou môžu hrať klasifikovaní hráči rôznych kategórií a rovnako aj neklasifikovaní hráči s rôznym hendikepom, či už telesným, či mentálnym, a rovnako aj hráči bez akéhokoľvek hendikepu. Napriek rôznorodosti hráčov súťažiacich v integrovanej boccii skúsenosť ukazuje, že hendikep nie je rozhodujúci pre športový výkon v tomto športe. Stáva sa, že zdraví hráči hrajúci proti hendikepovaným odchádzajú z kurtu porazení. V tomto smere je integrovaná boccia jedinečným športom, pretože stiera hranice medzi rôzne hendikepovanými a zdravými ľuďmi.

Turnaje v integrovanej boccii na Slovensku nie sú bodované, aj preto sa turnaj župnej paralympiády v boccii niesol v uvoľnenejšej atmosfére.

Súťažilo sa na 4 kurtoch. Hráči boli zaradení do 4 základných skupín po 4 hráčoch, zo základných skupín po 6 kolách do semifinále postúpili ich víťazi.

Medzi semifinalistov sa prebojovali 3 hráči ŠK Altius Bratislava a 1 hráč ŠK OMD Boccian Bratislava, ktorí si rozdelili medailové pozície nasledovne:

1. Peter Hudeček BC2    ŠK Altius Bratislava
  2. Martin Opát BC2    ŠK Altius Bratislava
  3. Martin Benčat BC1    ŠK OMD Boccian Bratislava
  4. Adam Gregor BC2    ŠK Altius Bratislava

Víťazom turnaja sa stal Peter Hudeček, ktorý napriek tomu, že organizačnou chybou odohral jeden semifinálový zápas navyše – hral s Ľubomírom Chabadom a aj tento zápas vyhral – dotiahol svoj triumf dokonca. Druhý skončil jeho kolega Martin Opát. Keďže sú obaja v tej istej kategórii, ich finálový zápas bol predprípravou pred turnajom Boccia Masters, ktorý sa uskutoční 18.10.2014 v Nitre. Tretie miesto obsadil Martin Benčat a zabezpečil tak svojmu klubu medailu.

Okrem celkových víťazov turnaja boli udelené aj ceny v jednotlivých kategóriách, ktoré dostali hráči v daných kategóriách najlepšie umiestnení v celkovom poradí: