Slovensko získalo na Majstrovstvách Európy v boccii tri medaily!

V dňoch 22. 11. až 1. 12. sa v Seville v španielskej provincii Andalúzia konali Majstrovstvá Európy v boccii. Slovensko malo zastúpenie v každej kategórii, či už v súťaži jednotlivcov alebo párov či tímov. Prvýkrát boli kategórie v súťaži jednotlivcov rozdelené na mužskú a ženskú časť. A Slováci opäť bodovali!

BC1, muži

V tejto kategórii nás reprezentoval iba Tomáš Král (asistent: Pavel Král). V trojčlennej skupine začal výborne, keď porazil Romana Sajdaka z Českej republiky vysoko 17:0, no potom v tesnom zápase prehral s Ukrajincom Vladyslavom Kuchtom 3:4. Král aj tak postúpil z prvého miesta rovno do štvrťfinále, no v ňom narazil na jedného z hlavných favoritov na medailu – Andrého Ramosa z Portugalska, prehral s ním 2:7 a v súťaži skončil.

BC1, ženy

Bez zastúpenia

BC2, muži

Tu sme mali hneď dvojnásobné zastúpenie. Rastislav Kurilák v skupine E postupoval z druhého miesta. Najprv vyhral nad Eliom Vettorem z Talianska ale potom v mimoriadne vyrovnanom a dramatickom zápase nestačil na Josefa Žabku z ČR a po výsledku 5:5 s ním prehral v tie-breaku.

Zo skupiny sa podarilo postúpiť aj druhému, skúsenejšiemu Slovákovi. Róbert Mezík mal vo svojej skupine rovnakú bilanciu ako Kurilák – jednu prehru s Belgičanom Jaanom Peenem (2:4) a jednu výhru nad Faycallom Meguennim z Francúzska (5:1).

Obaja naši reprezentanti postúpili do osemfinále. Kurilák v ňom vyhral nad Orkhanom Karimovom z Azerbajdžanu 5:4 a Mezík musel s domácim Španielom Raúlom Martím bojovať až v tie-breaku za stavu 2:2. Tento boj zvládol a vo štvrťfinále sme mali oboch hráčov. Tam opäť Kurilák vyhral o jeden bod, tentokrát 4:3 nad Grékom Alexandrom Papadakisom. Mezík porazil Holanďana Marka Dekkera 6:2. Obaja naši hráči sa tak dostali do semifinále. A nastúpili v ňom proti sebe.

V tomto momente sme teda mali istotu minimálne jednej medaily. V internom slovenskom súboji bol úspešnejší Kurilák, ktorý vďaka víťazstvu 3:1 postúpil do finále. Mezíkovi tak zostal boj o bronz.

V zápase o 3. miesto sa Mezík stretol s Kurilákovým premožiteľom zo skupiny – Čechom Josefom Žabkom a ani on naňho nenašiel recept. Prehral s ním 3:4 a bronz tak putoval za rieku Moravu. Rovnaký výsledok sa zrodil aj vo finále,  ktorom Kurilák po bojovnom výkone nestačil na Rusa Dmitrija Kozmina. Slovensko však malo striebornú medailu vo vrecku!

BC2, ženy

V kategórii BC2 zostávame, presúvame sa však do súťaže žien. V nej nás reprezentovala najmladšia členka našej výpravy Kristína Kudláčová. Tá bola vylosovaná do štvorčlennej skupiny, z ktorej sa jej podarilo postúpiť z druhého miesta. Vyhrala nad Dyonisiou Tsakiri z Grécka (5:3), vysoko porazila aj Holanďanku Chantal van Engelen (11:1) a prehrala len s jednou z najväčších favoritiek na celkové víťazstvo Claire Taggart zo Spojeného kráľovstva (0:8). Vo štvrťfinále následne zdolala aj rebríčkovo vyššie postavenú Holanďanku Judith Bulthuis 4:1 a bola v semifinále! V ňom však narazila na ďalšiu vysokú favoritku Cristinu Gonçalves z Portugalska a prehrala s ňou 0:10. V boji o bronz nastúpila proti Vivien Nagy z Maďarska a napriek dobrému výkonu s ňou prehrala 3:4. Získala však výborné štvrté miesto.

BC3, muži

Podobne ako pri mužoch v kategórii BC2, aj tu sme mali dvojnásobné zastúpenie. Adam Burianek (asistent: Anton Puk) bol vylosovaný do štvorčlennej skupiny, v ktorej sa mu však vôbec nedarilo. Najprv prehral s Josém Abíliom Gonçalvesom z Portugalska 2:4, potom aj s Belgičanom Arnom van Praetom 3:7 a na záver dostal 0:7 od čerstvého paralympijského víťaza a svojho menovca Adama Pešku z Českej republiky.

Boris Klohna (asistent: Michal Kall) bojoval v trojčlennej skupine srdnatejšie. Najprv doviedol zápas s Avelinom Andradem z Portugalska do tie-breaku za stavu 3:3, ktorý však prehral, no následne vyhral 3:2 nad Rodriguom Brenekom z Francúzska a postúpil do osemfinále. V ňom však čelil ďalšiemu Francúzovi. A ten bol nad sily nášho reprezentanta. Klohna prehral so Samirom van der Bekenom 4:7 a v súťaži dohral.

BC3, ženy

Sem sa nám podarilo medzinárodne klasifikovať Ľubu Škvarnovú (asistentka: Juliana Marušáková). Tá bola vylosovaná, podobne ako Adam Burianek, do štvorčlennej skupiny. A žiaľ, aj jej výsledky boli podobné tým Buriankovým. Najprv prehrala tesne 4:5 s Češkou Marcelou Čermákovou, potom aj 2:8 s najvyššie nasadenou Mariou Bjurström zo Švédska a vyhrať sa jej nepodarilo ani v treťom zápase, kde prehrala s Christine Fink z Nemecka 2:7.

BC4, muži

Pri absencii Samuela Andrejčíka zo zdravotných dôvodov nás v tejto kategórii reprezentoval iba skúsený Martin Strehársky. Vyhral obidva svoje zápasy v skupine. Najprv zdolal Lászlóa Hegedűsa z Maďarska 5:3 a potom zdolal aj Gershona Haimova z Izraela výsledkom 7:2. V následnom osemfinále však nestačil na Andrija Okulova z Ukrajiny a prehral s ním 3:5.

BC4, ženy

Tu sme mali jedno z našich najhorúcejších želiezok v ohni. Michaela Balcová, čoby paralympijská víťazka v súťaži párov BC4, bola považovaná za jednu z hlavných favoritiek na pódium. A začala výborne. Štvorčlennou skupinou prešla bez straty jediného bodu! Porazila Nicole Michael z Nemecka 7:0, Španielke Sare Aller Mayo nadelila 15 bodov a s prehľadom porazila aj ďalšiu Nemku Anitu Raguwaran 11:0. Vďaka postupu z prvého miesta postúpila Balcová priamo do semifinále, v ktorom sa stretla s Carlou Oliveira z Portugalska. Tento zápas bol už vyrovnanejší, no opäť s dobrým koncom pre Slovensko. Michaela Balcová svoju súperku zdolala 3:2 a postúpila do finále, čím získala pre Slovensko istotu ďalšej medaily. O jej lesku malo rozhodnúť “derby cez Dunaj” s Maďarkou Alexandrou Szabó. V ňom však Balcová ťahala za kratší koniec a s mimoriadne presnou hrou Maďarky bolo ťažké bojovať. Po prehre 4:6 sme však z ME brali ďalšie striebro!

Páry BC3

Slovensko bolo vylosované do ťažkej skupiny s Českou republikou a Gréckom. Oba zápasy náš Pár BC3 v zložení Škvarnová (as. Marušáková) – Klohna (as. Kall) prehral zhodne 0:8 a nepostúpil zo skupiny.

Páry BC4

Zato v Pároch BC4 to bola iná pesnička. Zo skupiny postúpil náš pár Balcová – Strehársky z prvého miesta po víťazstvách 3:1 nad Maďarskom, 6:1 nad Španielskom a 4:2 nad Chorvátskom. Vďaka takémuto priebehu náš pár postúpil rovno do semifinále, v ktorom sa stretol s Portugalskom. V ňom Slovensko zvíťazilo 5:3 a ďalšia medaila bola na ceste. No od najvyššej priečky nás opäť delil zápas s Maďarskom. Finálový zápas bol napínavý. Prehrávali sme 0:2, no nakoniec sa stav zápasu podarilo otočiť a po výhre 4:2 sa Slovensko mohlo radovať nielen zo zisku zlatej medaily ale aj z obhajoby kontinentálneho titulu z roku 2019, zhodou okolností tiež v Seville. Slovensko získalo zlatú medailu!

Tímy BC1/BC2

Náš Tím v zložení Král – Mezík – Kudláčová postúpil z trojčlennej skupiny z prvého miesta. Porazil Chorvátov 10:3 a po tie-breaku za stavu 4:4 aj Ukrajinu. V následnom štvrťfinále však nestačil na Holanďanov, s ktorými prehral 1:7 a na turnaji skončil.

Slovenský tím na ME v boccii 2021 v Seville tvorili:

Hráči: Tomáš Král, Róbert Mezík, Rastislav Kurilák, Kristína Kudláčová, Boris Klohna, Adam Burianek, Ľuba Škvarnová, Michaela Balcová, Martin Strehársky

Realizačný tím: Pavel Král, Martin Gabko, Matúš Grega, Marcel Kudláč, Michal Kall, Anton Puk, Juliana Marušáková, Peter Balco

Zdieľaj: