Slováci sa z Poľska vracajú s veľkou zbierkou medailí!

Od 5. do 12. septembra sa v poľskej Poznani uskutočnil medzinárodný bodovaný turnaj Boccia Regional Open 2018. Slovensko malo na tomto zastúpenie vo všetkých kategóriách. A odváža si 7 medailí!

Po úvodnom dni, kedy boli na programe oficiálne tréningy, kontrola lôpt a otvárací ceremoniál, sa turnaj rozbehol súťažou jednotlivcov. Vo väčšine kategórií bol postupový kľúč taký, že do štvrťfinále postupovali len víťazi skupín a pár najlepších z druhých miest. Cez toto “sito” prešla väčšina našich hráčov a v základných skupinách skončili len Peter Minarech, Boris Klohna a Martin Strehársky.

Vo štvrťfinále sa s touto časťou turnaju rozlúčila po vyrovnanom zápase aj Michaela Balcová, ktorá smolne prehrala s Rusom Sergejom Safinom po tie-breaku za stavu 5:5. V rovnakej fáze skončil aj Jakub Nagy, ktorý podľahol domácemu Wojciechovi Lamchovi 1:3.

Zvyšných 5 hráčov sa dopracovalo až do bojov o medaily. V kategórii BC1 tesne ušla finálová účasť Tomášovi Královi, ktorý, podobne ako Michaela Balcová vo štvrťfinále, podľahol ruskému hráčovi Michailovi Gutnikovi v tie-breaku za stavu 5:5. V zápase o bronz sa však radoval z výhry 9:1 nad Wojciechom Lamchom.

V kategórii BC2 v semifinále proti sebe nastúpili dvaja Slováci, čo znamenalo, že minimálne jedna medaila v tejto kategórii je istá. V zápase dominoval Róbert Mezík, ktorý porazil Rastislava Kuriláka 7:6. A práve Rastislav Kurilák predviedol v zápase o 3. miesto úžasný obrat. Proti Poliakovi Mateuszovi Urbańskemu prehrával po troch smenách 1:5, no v poslednej smene vyrovnal na 5:5 a v tie-breaku Poliaka zdolal. Druhý bronz pre Slovensko bol teda v kapse. Vo finále potom Róbert Mezík podľahol Dmitrijovi Kozminovi 3:6 a Slovensku tak cinkla tretia medaila, tentokrát so strieborným leskom.

V kategórii BC3 sa zo Slovákov do štvrťfinále prebojoval iba Adam Burianek. Ten najprv porazil Rusa Maxima Vasilieva 8:1 a neskôr v semifinále zdolal aj Tanju Madsen z Dánska výsledkom 8:0. Po dlhých 15 rokoch tak Slovensko malo istú medailu z medzinárodných bodovaných turnajov v tejto kategórii. Medaila mala nakoniec strieborný lesk, pretože vo finále nestačil Adam na domáceho Damiana Iskrzyckeho a prehral s ním 0:8. Bola štvrtou do zbierky.

V kategórii BC4 sa do semifinále prebojoval len Samuel Andrejčík, ktorý už vo štvrťfinále vyradil Chorváta Davora Komara po výsledku 4:1. V semifinále zdolal aj silného Nemca Borisa Nicolaia a vo finále sa “pomstil” Rusovi Sergejovi Safinovi za to, že vyradil Michaelu Balcovú a zvíťazil 7:4. Piata medaila v zbierke.

Po súťaži jednotlivcov nasledovala súťaž párov a tímov. A zatiaľ čo Tím BC1/2 a Pár BC3 bol nasadený do skupín s následným postupom do play-off, Pár BC4 musel odohrať zápasy v 5-člennej finálovej skupine.

Tím BC1 aj Pár BC3 vyhrali svoje skupiny a postúpili rovno do semifinále. No Páru BC4 sa príliš nedarilo. Už po prvom hracom dni tejto časti turnaju mali na konte 3 tesné prehry (3:5 s Ruskom, 2:4 s Chorvátskom a 3:4 s Ukrajinou) a ani víťazstvo 7:3 nad Nemeckom im na medailu nestačilo.

Zato Tím BC1/2 sa prebojoval do finále po jednoznačnom víťazstve 11:1 nad domácim Poľskom a Pár BC3 v napínavom zápase porazil v semifinálovom derby Českú republiku 5:2. Žiaľ, ani jednej zostave sa vo finále nedarilo. Finále Párov BC3 bolo ako “cez kopirák” s finále jednotlivcov. Opäť sa v ňom stretlo Slovensko a Poľsko a opäť vyhrali Poliaci, tentokrát 9:0. Šiesta medaila pre Slovensko tak mala strieborný lesk. Napínavejšie finále predviedli naši hráči s Rusmi v Tímoch BC1/2. No aj tu sa radoval náš súper. Rusku sme podľahli 2:5 a posledná siedma medaila bola opäť strieborná.

Za Slovensko nastúpili:

BC1: Tomáš Král (as. Pavel Král), Jakub Nagy (as. Rastislav Sill)

BC2: Róbert Mezík, Rastislav Kurilák, Peter Minarech

BC3: Adam Burianek (as. Carlos Alberto Moreno), Boris Klohna (as. Michal Kall)

BC4: Samuel Andrejčík, Michaela Balcová, Martin Strehársky

Všetkým gratulujeme k predvedeným výkonom!

Zdieľaj: