Sezóna Paralympijských hier klope na dvere

Už v marci sa začína nová sezóna v paralympijskom športe boccia a nebude to hocijaká sezóna. Približne v jej polovici sa v Paríži uskutočnia Letné paralympijské hry, ktoré privítajú najlepších športovcov sveta a medzi nimi aj slovenských boccistov. Aj na domácej scéne uvidíme niekoľko noviniek a spolu sa na ne pozrieme.

Domáce turnaje

Kalendár domácich podujatí sa začne 23. marca v Turí, kde sa uskutoční 1. ligové kolo pre hráčov v kategórii BC3. Všetci ostatní si na svoje prvé domáce zápasy v novej sezóne budú musieť počkať do mája, keď združené 1. ligové kolá bude počas dvoch víkendov (18. – 19. mája, resp. 25. – 26. mája) hostiť Prešov. Hráči v kategórii BC3 tu odohrajú svoje 2. ligové kolo.

Hráči v ostatných kategóriách odohrajú hromadné 2. ligové kolo 22. júna v Bratislave, no ešte predtým sa budú môcť zúčastniť medzinárodného nebodovaného turnaja Boccia Tatra Cup, ktorý sa koná už tradične v Liptovskom Jáne. Jeho termín je stanovený na 12. – 18. júna.

Po letnej prestávke sa 14. septembra hráči v kategórii BC3 opäť predstavia v Turí na „predohrávke“ 3. ligového kola. Hráči v ostatných kategóriách odohrajú svoje 3. ligové kolo o týždeň neskôr na mieste, ktoré zažije svoju súťažnú premiéru – v obci Belá, ktorú nájdeme v Žilinskej kotline.

Jeseň bude už tradične patriť Majstrovstvám SR, ktoré sa uskutočnia počas víkendu 19. – 20. októbra v Bratislave. Plánovaný je aj turnaj Boccia Masters, ktorý by sa mal uskutočniť v novembri. Jeho miesto však zatiaľ nebolo stanovené.

Medzinárodné turnaje

Ako bolo spomenuté v úvode, vrcholom tohto roka z pohľadu medzinárodných turnajov budú bezpochyby Letné paralympijské hry, no ešte pred nimi nás čaká bohatá nádielka ďalších zahraničných podujatí.

Začneme tými, ktoré sú medzinárodne bodované. Od 22. do 28. marca sa v portugalskom meste Coimbra uskutoční kvalifikačný paralympijský Challenger. Od 7. do 14. apríla sa v chorvátskom hlavnom meste Záhreb uskutoční World Boccia Challenger. Na prelome apríla a mája sa v kanadskom Montreale uskutoční svetový pohár a nasledovať ho bude ďalší Challenger, tentokrát v meste Lahti vo Fínsku.

Na prelome mája a júna sa v najväčšom meste južnej pologule São Paulo v Brazílii uskutoční ďalší svetový pohár a – tento rok už niekoľkýkrát – opäť na prelome mesiacov, tentokrát júna a júla sa uskutoční v poradí tretí Challenger sezóny v Poznani v Poľsku.

Pred samotnými Letnými paralympijskými hrami hráčov čakajú ešte dva svetové poháre – jeden v Póvoa de Varzim v Portugalsku (8. – 16. júla) a druhý v taiwanskom hlavnom meste Taipei (23. júla – 1. augusta).

A potom to príde. Letné paralympijské hry sa uskutočnia na prelome augusta a septembra, pričom boccia bude na programe od 29. augusta do 5. septembra.

Počas jesene zostáva odohrať ešte dva Challengery: v meste Olbia na talianskom ostrove Sardínia a v hlavnom meste Bahrajnu Manáma.

O tom, ktoré zo spomínaných turnajov budú mať aj slovenskú účasť, vás budeme včas informovať.

Ostatné turnaje

Sezóna 2024 bude „okorenená“ aj niekoľkými nebodovanými turnajmi s veľmi dobrou medzinárodnou účasťou, na ktorých sa slovenskí hráči môžu porovnať so svojou konkurenciou.

Najviac týchto turnajov bude pravdepodobne u susedov v ČR. Turnajová séria spoza Moravy – Czech Boccia Tour odštartuje v Havířove od 19. do 21. apríla.

Od 31. mája do 2. júna sa v Prahe už tradične uskutočnia Medzinárodné majstrovstvá ČR. O Boccia Tatra Cupe sme už písali. 😊

Na jeseň sa potom uskutoční ďalší turnaj zo série Czech Boccia Tour – 15. – 17. novembra v Plzni.

Celý kalendár si môžete pozrieť aj na tejto stránke.

Zdieľaj: