Medailová úroda reprezentantov bola zožatá v lete

Po letných prázdninách sa žiaci vrátili do škôl, pracujúci z dovoleniek a naši reprezentanti v paralympijskom športe boccia z medzinárodných turnajov, na ktorých sa im – už tradične – darilo. Prinášame vám rekapituláciu toho najdôležitejšieho, čo sa cez leto udialo.

Svetový pohár, Póvoa de Varzim, Portugalsko, 4. – 11. 7. 2022

Azda najdôležitejší turnaj celého leta z pohľadu našich reprezentantov sa uskutočnil hneď začiatkom leta. V “hlavnom meste boccie” v Portugalsku sa darilo nášmu Páru BC4, ktorý už po niekoľkýkrát v histórii vzájomných zápasov nastúpil proti Thajsku. Naši úradujúci paralympijskí šampióni tento súboj zvládli a získali zlato. Kompletnú medailovú zbierku doplnili – opäť v kategórii BC4 – Michaela Balcová striebrom v ženskej súťaži jednotlivcov BC4 a Samuel Andrejčík bronzom v mužskej súťaži rovnakej kategórie.

Výsledky

World Boccia Challenger, Veldhoven, Holandsko, 1. – 7. 8. 2022

Začiatkom augusta sa v holandskom meste Veldhoven uskutočnil druhý z medzinárodných turnajov so slovenskou účasťou. Ale aká účasť to bola! Slovensko prakticky dominovalo v kategórii BC2, ako u mužov, tak u žien. Mužské finále jednotlivcov BC2 bolo rýdzo slovenské: zlato bral Róbert Mezík a zdolaným finalistom sa stal Rastislav Kurilák. Dominanciu Slovenska v kategórii BC2 potvrdila zlatou medailou aj Eliška Jankechová, ktorá má v tomto roku skvelú formu a pred sebou pravdepodobne svetlú športovú budúcnosť. Aby toho nebolo málo, vydarený turnaj z pohľadu Slovenska doplnil aj zisk striebornej medaily v kategórii Tímy BC1/BC2.

Výsledky

World Boccia Challenger, Poznaň, Poľsko, 22. – 29. 8. 2022

Tretím turnajom počas tohto leta, ktorého sa zúčastnili slovenskí reprezentanti, bol Challenger v Poznani. Na tento turnaj vyrazila len trojica hráčov. Žiaľ, tento turnaj nám medailovú radosť nepriniesol. Azda najbližšie k medaile bol Pár BC3 v zložení Boris Klohna (asistent Michal Kall) – Ľuba Škvarnová (asistentka Juliana Marušáková), ktorý získal “iba” nepopulárnu zemiakovú medailu, čiže štvrté miesto. Doposiaľ nespomenutý člen výpravy Marián Klimčo skončil v súťaži jednotlivcov BC4 na 10. mieste. Klohna bol v kategórii BC3 piaty, Škvarnová siedma.

Výsledky

World Boccia Challenger, Rím, Taliansko, 6. – 14. 9. 2022

A záver našej rekapitulácie končíme v Ríme. Koniec koncov, všetky cesty tam vedú a platilo to aj o našich reprezentantoch. Aj vo “večnom meste” bola iba časť z našej reprezentácie, tentokrát v kategórii BC4. Michaela Balcová v ženskej súťaži jednotlivcov BC4 dominovala a zaslúžene získala zlatú medailu. Samuel Andrejčík vypadol vo štvrťfinále, no trápili ho aj určité zdravotné komplikácie. Našťastie, v súťaži Párov BC4 sa našej dvojici darilo a získali striebro. Nad ich sily bolo len Thajsko, ktoré im tak oplatilo prehru z Portugalska zo začiatku leta.