1. ligové kolo BC5 (výsledky a reportáž)

V sobotu 3. marca sa v priestoroch ŠZŠ Nevädzová 3 v Bratislave uskutočnil historicky prvý turnaj kategórie BC5 na Slovensku. BC5 je novootvorená kategória, ktorá, zjednodušene, je určená pre hráčov s najľahším postihnutím horných končatín (samozrejme, podmienka používania invalidného vozíka zostala zachovaná). Do tejto kategórie môžu pribudnúť buď úplne noví hráči, ale aj bývalí hráči z kategórií BC2 a BC4.

Turnaj sa odohral systémom skupiny + play-off, zúčastnilo sa ho 13 hráčov rozdelených do 4 skupín s následným postupom do štvrťfinále.

Skupinová fáza

V skupine A figurovalo pomerne známe meno Peter Hudeček, bývalý hráč kategórie BC2. Od neho sa čakalo veľa, keďže má za sebou aj medzinárodné skúsenosti. No lídrom skupiny sa stal Ľubomír Kondela (tiež známá tvár boccie na Slovensku ako už bývalý rozhodca boccie), ktorý zdolal nielen Hudečka (5:2) ale aj nováčika Michala Kuťu a to vysoko 10:2

Skupina B bola výsledkovo najvyrovnanejšou skupinou. Z prvého postupového miesta sa tešila Branka Soročinová, ktorá zvládla nielen tie-breakovú drámu s Alexandrom Íllešom (2:2 – 1:0) ale aj zápas s Denisou Oslejovou (4:2). A práve Oslejová sa stala druhou postupujúcou vďaka víťazstvu 5:3 nad Íllešom.

Ďalšou 3-člennou skupinou bola skupina C. V nej si dobre počínal Peter Varga, ktorý zvíťazil 9:1 nad Michalom Vernerom a zvládol aj napínavý zápas s Emíliou Farbovou (3:2). Tá však porazila Vernera 6:1 a tešila sa spolu s Vargom z postupu do štvrťfinále.

Jediná 4-členná skupina s bohatou porciou zápasov bola skupina D. V nej sa najvýraznejšie darilo Norbertovi Suchánkovi s 3 výhrami (12:0, 5:4 a 8:1) z troch zápasov. Z druhého miesta postúpila Paulína Ryšavá a so Suchánkom tak skompletizovali menoslov postupujúcich do štvrťfinále.

Štvrťfinále

A práve vo štvrťfinále sa zrodili najvyššie výsledky turnaju. Rekord podujatia vytvorila Paulína Ryšavá, ktorá vyprevadila Branku Soročinovu vysokým výsledkom 18:0! Zahanbiť sa nedal ani Ľubomír Kondela, ktorý Emíliu Farbovú zdolal 13:0. Ďalší výsledok sa dá tiež považovať za vysoký, pretože výhra Norberta Suchánka 9:2 je dostatočne veľká na postup do semifinále. Na záver doplníme, že Peter Varga na mierne prekvapenie zdolal Petra Hudečka 5:2.

Semifinále

Prvú dvojicu tvorili Kondela a Suchánek. A práve Kondela bol tým šťastnejším, keď podobne ako vo štvrťfinále, aj teraz zdolal svojho protihráča na nulu, keď zvíťazil 8:0. Druhý zápas bol  vyrovnanejší a Paulína Ryšavá v ňom zdolala Petra Vargu 4:1.

Zápas o 3. miesto

Porazení semifinalisti Suchánek a Varga zviedli o bronzovú medailu vyrovnaný súboj, na ktorého konci sa mohol zo svojej prvej medaily z národného turnaja v boccii tešiť Peter Varga, pretože dokázal zvíťaziť 3:2.

Finále

Boj o zlato taký vyrovnaný priebeh nepriniesol a Konela si v ňom udržal výbornú formu z predchádzajúcich zápasov. Paulínu Ryšavú porazil presvedčivo 8:1 a vyzerá to tak, že s ním bude potrebné rátať ako s favoritom aj počas ďalších turnajov.

Ľubomír Kondela (OMD v SR)
Paulína Ryšavá (ŠK Altius)
Peter Varga (ŠK Altius)

Zdieľaj: