Slováci si z Tatra Cupu odnášajú bohatú medailovú zbierku

Včera (26. júna 2018) sa skončil 4. ročník Boccia Tatra Cupu, ktorý sa tak ako po iné roky konal v Alexandra Wellness Hotel v Liptovskom Jáne. Turnaj sa po prvýkrát nezapočítaval do slovenského rebríčku a tiež prvýkrát bol rozdelený až do 4 hracích dní.

Boccia Tatra Cup tento rok privítal 49 hráčov zo 7 krajín. Početné zastúpenie mala Česká republika, Anglicko, no prišli aj hráči z Poľska, Maďarska či Ukrajiny. Najväčšie zastúpenie malo samozrejme Slovensko, ktoré bolo mimoriadne úspešné.

V sobotu 23. júna sa turnaj začal súťažou párov a tímov. V kategórii Tímy BC1/2 malo Slovensko 3 tímy, pričom vrámci jedného z nich pôsobil aj Ukrajinec Andrij Murza. Zlato však bral favorizovaný tím pod označením Slovensko 1 v zložení Martin Opát – Peter Minarech – Rastislav Kurilák, ktorý vo “federálnom” finále porazil český tím v zložení Simona Blažková – Josef Žabka – František Petrák po tuhom boji 6:4. Tretie miesto obsadil tím Anglicka. Naše zvyšné tímy (Štefan Bartek – Adam Riečičiar – Andrij Murza /Ukr./ a Martin Benčat – Kristína Kudláčová – Michal Breznay) obsadili posledné dve pozície, teda 5. a 6. miesto.

V pároch BC3 sme mali “dva a pol” páru. Čisto slovenské páry tvoril Boris Klohna s Miroslavom Bielakom a Michal Tižo s Ľubkou Škvarnovou. Zvyšný pár bol zmiešaný slovensko-maďarský, v ktorom naša Eva Rostašová hrala s Andrásom Nagyom. Prvá menovaná dvojica Klohna – Bielak sa tešila z celkového triumfu. Vo finále zdolali česko-walesskú dvojicu Marcela Čermáková – Karl Parrish tesne 3:1. Bronz putuje do Plzne v ČR zásluhou Kateřiny Křivánkovej a Václava Augustu, ktorý zdolali Angličanov Richa Amosa a Leeho Maddisona až v tie-breaku po skóre 4:4. Rostašová s Nagyom skončili predposlední na 5. mieste a Tižo so Škvarnovou obsadili posledné 6. miesto.

Veľkú pozornosť pútali Páry BC4. Na turnaj totiž prišiel silný chorvátsky pár Davor Komar – Melisa Osmanović a čakalo sa, či zvedú súboj s našimi paralympijskými víťazmi Michaelou Balcovou a Samuelom Andrejčíkom. Na tento súboj nakoniec naozaj prišlo a to v samom finále. V tesnom a vyrovnanom zápase sa nakoniec tešili Slováci, keď porazili hráčov chorvátskeho klubu BKOSIŽ Istrijana 4:3. Bronz putuje do Havířova zásluhou Jana Bajteka a Mareka Schmidta, ktorí zdolali anglicko-maďarský pár Harry Thompson – Gergő Berkes 4:2. Naše zvyšné dva páry Martin Burian – Miroslav Prášil a Marián Klimčo – Anna Mihová skončili podobne ako hráči v predchádzajúcich kategóriách na predposlednom (piatom) a poslednom (šiestom) mieste.

Od nedele až do utorka sa uskutočnila súťaž jednotlivcov. V kategórii BC1 sme medailu nezískali. Najlepšie skončil Martin Opát (6. mieto). Štefan Bartek a Martin Benčat obsadili posledné dve priečky.

V kategórii BC2 sme však mali viac dôvodov na radosť. Rastislav Kurilák totiž získal peknú striebornú medailu. Nad jeho sily bol len Tim Hayes z Anglicka, s ktorým hráč ZOM Prešov prehral 2:4. Boj o bronzovú medailu prehral Peter Minarech s Rafałom Stasiakom z Poľska po tesnom výsledku 2:3. Zvyšní Slováci – Kristína Kudláčová, Michal Breznay a Adam Riečičiar – nepostúpili zo svojich skupín.

Zlaté double získal Boris Klohna v kategórii BC3. Po súťaži Párov BC3 triumfoval aj v súťaži jednotlivcov, keď zdolal Čecha Kamila Vašíčka 5:0. Tretie miesto získal Lee Maddison z Anglicka po víťazstve 4:2 nad Češkou Marcelou Čermákovou. Ľubka Škvarnová skončila na 10. mieste, Michal Tižo hneď za ňou na 11. mieste a na poslednom 13. mieste sa umiestnila Eva Rostašová.

Kategóriu BC4 ovládli aj v jednotlivcoch Slováci Andrejčík a Balcová s Chorvátmi Komarom a Osmanović. Finále proti sebe odohrali Davor Komar a Michaela Balcová a chorvátsky reprezentant nepripustil žiadnu drámu, keď zvíťazil 7:1. Aj v zápase o bronz sa mohli radovať Chorváti, pretože Melisa Osmanović porazila Samuela Andrejčíka 4:2. Marián Klimčo skončil na 9. mieste, Martin Burian bol 11., Anna Mihová na predposlednom 13. mieste a poradie uzatvára Miroslav Prášil.