Regional Open: prvý turnaj nového paralympijského cyklu

Už v stredu, 5. júla 2017 v skorých ranných hodinách odchádza naša reprezentácia na prvý tohtoročný medzinárodne bodovaný turnaj. Regional Open 2017 sa bude konať v poľskom meste Poznaň. Pred turnajom sa vynára zopár otázok a postupne si na ne odpovieme.

Otázka 1: Kto nás bude reprezentovať?

Po dlhých 7 rokoch sa slovenská reprezentácia predvedie v plnom počte: obsadené máme obe miesta v kategórii BC1 (Tomáš Král, Jakub Nagy), tri miesta v kategórii BC2 (Róbert Mezík, Rastislav Kurilák, Kristína Kudláčová), toľko isto miest v BC3 (Adam Burianek, Eva Rostašová, Boris Klohna) a v BC4 (Samuel Andrejčík, Michaela Balcová, Róbert Ďurkovič).

Svoju premiéru na medzinárodnom bodovanom podujatí zažijú Kurilák a Kudláčová v BC2, Klohna v BC3 a Král v BC1, hoci ten má bohaté skúsenosti z medzinárodných turnajov, keďže do minulého roku hrával v kategórii BC2.

Otázka 2: Akú máme šancu na medailu?

Na turnaji sa odohrajú súťaže párov a tímov aj súťaže jednotlivcov. Celkovo existuje teda 7 disciplín, kde je možné získať medailu (2 párové /BC3, BC4/, 1 tímová /BC1&2/, 4 v jednotlivcoch (BC1, BC2, BC3, BC4/).

Najväčšie šance majú naši zlatí paralympijskí medailisti z Páru BC4. Jedinou krajinou, ktorá nám môže narobiť veľké problémy, je Portugalsko. Zabojovať môže aj náš Tím BC1&2. Aj v tomto prípade nám najväčšie problémy môže robiť vyššie spomenuté Portugalsko. Najzložitejšiu situáciu bude mať náš Pár BC3. Nielenže bude mať najviac konkurentov, ale aj zoznam favoritov je tu širší – spomeňme Švédsko či, opäť raz, Portugalsko.

Čo sa týka súťaže jednotlivcov, tam máme niekoľko želiezok v ohni. Budeme zvedaví, či svoju dominanciu z domácich turnajov si prenesie Tomáš Král v kategórii BC1 aj na medzinárodnú scénu. V kategórii BC2 má veľké šance na medailu Róbert Mezík, ostrieľaný a skúsený hráč s niekoľkými medailami z medzinárodných turnajov. V kategórii BC3 bude zisk medaily skôr vítaným prekvapením, než očakávaním. A v kategórii BC4 máme azda najväčšie šance, keďže ktokoľvek z trojice AndrejčíkBalcováĎurkovič môže priniesť medailu.

Otázka č. 3: Kto sú naši súperi?

Napriek tomu, že sa jedná o prvý veľký medzinárodný turnaj v roku, niektoré reprezentácie neprídu so svojou najsilnejšou zostavou. Okrem toho uvidíme niekoľko úplne nových tvárí. Poďme si postupne rozobrať jednotlivé reprezentácie:

Chorvátsko: Noví hráči v kategóriách BC1, BC2 a BC3. Ešte nemali šancu predviesť svoje schopnosti na vrcholnom podujatí. V kategórii BC4 sa predstaví víťaz Tatra Cupu Davor Komar, ktorý bude najväčším chorvátskym želiezkom v ohni. Ostatní môžu prekvapiť.

ČR: Jediným zástupcom bude Adam Peška v kategórii BC3. Na medzinárodnej scéne nováčik a môže príjemne prekvapiť.

Fínsko: Zastúpenie má len v kategórii BC3 (Tommy Niemi, Jari Rummukainen). V medzinárodnom rebríčku nie sú vysoko a ani v Poľsku sa neočakáva ich výrazný úspech.

Faerské ostrovy: Jediným hráčom je Áki Joensen v BC3. Podobne ako pri fínskych hráčoch, ani uňho sa nečaká výraznejší úspech.

Nemecko: Noví hráči v kategóriách BC1 a BC2, stálice v BC3 (Petra Benharkat, Thomas Knoth a Andreas Welzel) a BC4 (Bastian Keller, Boris Nicolai).

Veľká Británia: Neprichádza s najlepším tímom. Jedinou reprezentantkou bude Jess Hunter v BC3. Napriek nízkemu umiestneniu v medzinárodnom rebríčku to môže v Poľsku dotiahnuť vysoko.

Maďarsko: Prichádza len s tromi nováčikmi v BC3. Ťažko dopredu hodnotiť.

Izrael: V BC1 bude Izrael reprezentovať stálica Orit Kelner. V BC2 bude hrať nováčik Idan Gal Weich. V BC4 jeden nováčik (Danny Cohen-Solal) a dvaja hráči z konca medzinárodného rebríčka (Rafael Hanan a Morris Mutzafi). Na medailu sa veľké šance nedávajú. Chýba najlepší hráč Nadav Levi z kategórie BC2.

Poľsko: Domáci nenechávajú nič na náhodu a posielajú to najlepšie, čo doma majú: V BC1 je to Kinga Koza, v BC2 Mateusz Urbański a Marta Wesołek, v BC3 Bartołomiej Nowosadowski, Damian Iskrzycki a Edyta Owczarz a v BC4 Andrzej Janowski. Navyše, dvaja nováčikovia pribudnú v kategórii BC2 (Patryk Barszczyk a Marika Furtak). Domáca podpora ich môže dostať vysoko.

Portugalsko: Jedna z mála krajín, ktoré posielajú to najlepšie, doplnené o nové tváre. K tradičným hráčom ako sú António Marques, João Pinto (BC1), Cristina Gonçalves, Abílio Valente (BC2), José Macedo (BC3), Carla Oliveira a Domingos Vieira (BC4) pribudne Nelson Fernandes (BC2), Avelino Andrade, José Gonçalves (BC3) a Manuel Cruz (BC4). Ich šance na medailu sú veľmi vysoké.

Švédsko: Silní v kategórii BC3 vďaka tradičným oporám. Prídu Maria Bjurström, Christoffer Haghdahl aj Sebastian Högrell. Okrem toho príde nováčik v kategórii BC4 Tobias Pettersson. Švédi sú najväčšími favoritmi v Pároch BC3.

Turecko: Relatívne nová krajina na mape boccie. Majú zastúpenie v kategóriách BC3 (Yavuz Acar, Göksel Palak) a v BC4 (Rabia Nur Boyraz, Salim Yalcinkaya). Ich šance na medailu nie sú veľké.

Otázka č. 4: Bude možné sledovať zápasy online?

Áno, bude k dispozícii live-stream tu: http://polskaboccia.pl/live/

Držíme palce!!!

Zdieľaj: